Tipy pro přežití dne v moderní civilizaci

“…-hynulo sedmnáct lidí, z toho pět žen a čtyři děti, pět lidí bylo těžce zraněno, šedesát lehce. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. (pauza) U pobřeží Tunisu havaroval včera večer francouzský ropný tanker. Ropná skvrna se už táhne více než šest kilometrů a podle ekologů vážně ohrožuje místní ekosystém, mimo jiné i ojedinělé hnízdiště vymírajícího…”

Je 7:00 a váš rádiobudík vás právě probudil do krásného nového dne. Za oknem se válí smog, pod stolem se válí špinavé ponožky, vy se po včerejší pitce válíte ve vlastních… výčitkách. Před vámi je dalších 24 hodin v moderním světě…

Něco vám to připomíná? Ano, civilizace dnes na člověka klade nejrůznější pasti, zejména v podobě stresu, depresí, frustrací, dezintegrace personality, diktatury ega, multi-level marketingu a cizích slov. Mnohdy se člověku stává, že neví, proč žije. Mnohdy, a to je horší, to vrtá hlavou i jeho okolí.

Několik rad, jak takové nástrahy překonat a přežít den v civilizaci, vám teď ve vší skromnosti nabízím.

  1. Po probuzení se nedíváme do zrcadla.
  2. Nevyspalost lze snadno zahnat spánkem v prášku – černou kávou. Času není nazbyt, proto kávu zalijeme horkou vodou z vodovodu. Pro den plný pohody a svěžesti ovšem doporučuji kávu místo vodou zalít silným černým čajem.
  3. Na lačný, kávou rozdrážděný žaludek není radno jíst. Místo snídaně si zakouříme, což nás uvede do kýženého stavu mírné otupělosti vůči okolí.
  4. Snažíme se nemyslet. (Pravda, jsou mezi námi i tací, kteří se snažit ani nemusí. Na ty se snažíme nemyslet především.)
  5. Za žádných okolností nezapínáme rádio. V rádiu bydlí zlí skřítkové, co neustále žvaní o skvělé hudbě, nejlepší zábavě a nejskvělejší pohodě, pouští půlky naprosto otřesných a pořád stejných písniček a vůbec se všelijak nepokrytě chlubí každým ze svých 70 bodů inteligenčního kvocientu.
  6. Do práce nejezdíme autem, abychom se nestali součástí zácpy. Chůze je sice zdravá, ale člověk se nepříjemně nadýchá plynů ze zácpy (dopravní). Proto je nejvhodnější volbou jízda prostředky hromadné dopravy. Ta působí dobře na naše ego, neboť v prostředcích lze potkat osoby, které jsou na tom viditelně ještě hůř než my.
  7. V autobuse, tramvaji či metru uděláme dobrý skutek – pustíme sednout důchodce. Důchodci, jak známo, nemohou ráno dospat, tak se obléknou a vozí se v hromadných prostředcích i se svými zlevněnými průkazy.
  8. V autobuse, tramvaji či metru uděláme další dobrý skutek – podržíme důchodce. Důchodci vstávají ze sedaček už dlouho před zastávkou, hrnou se k východu a v uličkách upadávají. Pamatujte, že i vy jednou budete možná potřebovat podržet.
  9. V práci / škole se usmíváme na spolupracovníky / spolužáky. Uvědomme si, že jednou by se mohli stát našimi nadřízenými.
  10. Abychom stihli udělat práci, kterou nás v zaměstnání zaměstnavatel zaměstnal, nepřeháníme to s časem na oběd. Hodinka, maximálně dvě, k slupnutí vietnamské nudlové polévky a párku v rohlíku bohatě postačí.
  11. Pamatujme, že cigaretka a káva nám vždy zvedne náladu a přitom jsou obě společensky přijatelné, narozdíl od marihuany, přestože ta nám zvedne náladu sama o sobě a ještě víc. Případný doutník a whisky si necháme až domů k televizi.
  12. Na nákupu při cestě z práce je hezké si vzpomenout na manželku / manžela / družku / druha a koupit jí / mu nějakou milou drobnost. Manželce pikslu nápoje na hubnutí, manželovi ústní deodorant, druhovi kachničku do vany, družce hadr a kýbl. Neměli bychom zapomínat ani na naše zvířecí miláčky. Kočce koupíme na hraní křečka, psovi kočku.
  13. Nesmíme vynechat nákup chipsů – brambůrků k televizi. Bez nich bychom si připadali celý večer jak bez rukou.
  14. Letáky na Totální výprodej koberců, které s železnou pravidelností zaplavují naši schránku, nevyhazujeme, ale necháme děckám na kreslení z druhé strany. Z oboustraně potištěných reklam lze složit vlaštovky, čepice, origami… Nedisponujeme-li děcky ani manuální zručností, nastrkáme letáky do schránky sousedovi (vlastníkovi děcek nebo manuální zručnosti).
  15. Doma se příliš nenamáháme, od toho máme zaměstnání. Muži si nejlépe odpočinou u fotbalu v televizi a sklenice piva. Ženy se výborně odreagují nad sporákem či u žehlícího prkna (samozřejmě si poté mohou udělat Chvilku pro sebe).
  16. V rámci zachování sebevědomí se nedíváme na Riskuj, o Pyramidě ani nemluvě.
  17. V rámci zachování sebeúcty se nedíváme na Kolotoč.
  18. V rámci zachování rozumu se nedíváme na seriály.
  19. Je zdravé si před spaním trochu schrupnout. Nejlépe usneme s dálkovým ovládáním v ruce, ukolébáni střelbou z televizní obrazovky. Z nepohodlné pohovky nás brzo začnou bolet záda, proto vstaneme a s vypětím sil se přemístíme do ložnice.
  20. Radiobudík nastavíme na 7:07, kdy už bude po zprávách. A pro jistotu ho ještě přepneme na pípání, čert a civilizace totiž nikdy nespí.

Výše uvedené rady jsou upřímně míněné a autor se dobrovolně zříká zodpovědnosti za ně ve prospěch sirotků a vdov. Ač se vám některé z nich mohou zdát poněkud nefunkční, není tomu tak - račte je sami vyzkoušet. Pokud pomineme faktory jako přejetí autem, spadnutí letadla apod., pak vám zcela rozhodně zaručí to, co jsem sliboval v titulku - přežití jednoho dne.

1999

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na Facebooku



Nahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu