Nedá se svítit

Zrovna jsem si četl nějaký euročlánek o tom, jak mi úsporná zářivka vydrží až do smrti, když mi v lampičce praskla úsporná zářivka, za kterou jsem dal před půl rokem 199 korun. Tím samozřejmě nechci popírat, že běžná úsporka vydrží svítit avizovaných 8000 hodin, zejména pokud tak činí v laboratorních podmínkách, kdy dostává stabilizované napětí a dvě teplá jídla denně. U nás doma ovšem ze zásuvek teče úplně obyčejná elektřina, kterou laboratoří zmlsaná úsporka vydržela jen asi 13 hodin a těch zbylých 7987 vydávala tmu. Dozvěděl jsem se, že za to může kolísání napětí v síti a že to je u úsporek normální.

V tu chvíli jsem se zastyděl za to, jak se mi zničehonic stýská po laciných žárovkách, na které si Evropská unie posvítila a zakázala jim od letošního září zářit, protože jsou neekologické, kdežto občan EU si zaslouží to nejlepší, a to nejlepší je úsporka. Bez zákazu žárovek by se mohlo stát, že si nesvéprávný eurobčan v obchodě omylem koupí místo žádané úsporky nevýhodnou žárovku-zlodějku. Díky tomuto zákazu už nikdo nepřivede žárovkami svou rodinu na mizinu a my všichni společně prožijeme zářivou budoucnost, tak zářivou, jak jen to blikotání LED diod dokáže.

Než budu pokračovat, chtěl bych předeslat, že jsem veskrze ekologicky uvažující člověk. Třídím odpad, neleju ředidlo do kanálu, nemyslím si, že kůrovce přemůžeme tím, že mu postavíme lanovku, a auto nepovažuji za ekologický přístroj, který zpracovává čistě přírodní ropu a pak ji vrací výfukem zpátky krajině. Ani proti úsporkám vlastně nic nemám – tedy krom toho, že obsahují plast, jedovatý luminofor, rtuť a nerecyklovatelnou elektroniku – a kdyby se chovaly podle novinových článků od euroredaktorů nebo alespoň podle údajů na krabičce, uspořil bych naší rodině obří kvanta elektřiny, kterou by šlo použít jinak, například na osvětlení billboardů s reklamou na úsporky. Mé úsporky se ale odmítly podřídit propagandě a odebraly se do temnot již po pár týdnech svícení; já se díky nim naučil uspořit peníze zejména tím, že jsem je přestal kupovat. A až u nás doma odejde poslední žárovka? No, nedá se svítit, zbude nám alespoň světlo v duši – úsporky kupovat nezačnu a svíčky už budou zakázané, protože mají ještě menší účinnost než žárovky. Hroby a Vánoce ovládnou LED diody a při romanticky vášnivé noci si místo svíčkami posvítíme mobilem.

Přemýšlím, jak by to asi vypadalo, kdyby evropští úředníci existovali ještě před stvořením světa. Světlo na konci tunelu by muselo výstražně blikat a fungovalo by jen přes noc. Kdo ví, jestli by Bůh vůbec dostal povolení vyslovit své „Budiž světlo!“ – možná by se dodnes jen tak vznášel nad vodami. Na druhou stranu – umíte si představit, kolik by se tím ušetřilo energie?

Jan Flaška
autor je osvícený tmář

(květen 2012)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na Facebooku



Nahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu