Zažijte zážitkové Vánoce plné zážitků

Když jsem byl předevčírem nucen asi posedmdesáté vyslechnout samohrajkovou verzi písně „Byla cesta byla ušlapaná“, měl jsem nutkání ušlapat toho, kdo ji pustil na nekonečnou smyčku, a zařekl se, že letošní dárky nebudu nakupovat v hypermarketech. Koneckonců, dávno pryč jsou doby mého dětinství, kdy jsem po Ježíškovi vyžadoval dostatečné množství tvrdých dárků; vyměkl jsem, zestaral, narostly mi vousy a už vím, že nejkrásnější dárky nejsou čínské věci z umělé hmoty, ale emoce, city a zážitky, neboť z nich je složen člověčí život. Začal jsem se proto rozhlížet po nabídkách firem, které nabízejí zážitky. Sortiment byl pestrý – posuďte sami:

Například můj bratr, starý mládenec, měl původně obdržet poukaz „Staň se inseminátorem“. Když jsem si ale vzpomněl, jak vypadá jeho domácnost, vybral jsem mu raději „Hospodyni na úklid“. Třeba z toho něco bude a za rok dostane „Romantiku zámecké noci“. Přemýšlel jsem také, co dám strýci a tetě – jsou hodně odlišní a často se hádají. Nakonec jsem to skloubil: sluníčková teta obdrží „Romantický let balonem“ a dobrodružně založenému strýci jsem na stejný termín a místo zarezervoval „Střelbu ze samopalu vzor 58-1“. Obdarovat bylo třeba i mé dobré přátele, kteří mě pozvali minulý víkend na oběd; kamarádova žena dostane „Kurzy vaření“ a kamarád „Kurzy přežití“. Zvířátkům jsem chtěl pořídit „Odpoledne ve veterinární ordinaci“, ale ukázalo se, že jde o zážitek určený výhradně lidem; patrně můžete na vlastní kůži zažít, jaké to je nechat se odčervit a vykastrovat. Určitě i vy znáte celou řadu lidí, kteří by si to zasloužili.

Nejobtížnější bylo vybrat něco pro mou ženu. Máme spolu hezký vztah, takže jsem zavrhl darovat jí „Simulátor stíhačky F-16“ nebo „Únos komandem“ a ani naší tříleté dcerce nehodlám dát „Genetický test původu“. (Ještě včera, když opravdu hodně zlobila, jsem jí chtěl pořídit „Letecké katastrofy s Boeingem 737 Nové Generace“, dneska ale byla zase tak hodná, až jsem uvažoval o „Rozmazlovacím víkendu“.) Nakonec jsem pro ženu a pro sebe vybral, coby metaforu našeho vztahu, „Jízdu v obrněném transportéru pro dva“.

Schází mi už jen zážitek pro mou adrenalinově založenou matku. Zatím se rozhoduji mezi „Procházkou s gepardem“ a „Počítačovým kurzem pro seniory“. Sám tajně doufám, že mi někdo daruje „Tři dny s vínem“ – daleko pravděpodobněji ale dostanu poukaz „Jsem popelář“.

Při svých internetových nákupech jsem nakonec našel zásadní díru na trhu: přes všechny výdobytky zážitkového průmyslu jsem nikde nenarazil na lásku, toleranci nebo porozumění. Obávám se tedy, že chcete-li strávit krásné Vánoce s lidmi, které máte opravdu rádi, budete si muset takovýhle zážitek zařídit svépomocí. Pokud ovšem nezvolíte ten nejbrutálnější z adrenalinových zážitků: „Vánoční svátky s kompletním příbuzenstvem“.

Jan Flaška
autor má špatné zažívání

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu