Významný sandálový problém

Musím to říct naplno: je to nechutné. Letos v létě jsem si toho začal všímat čím dál tím víc a připadá mi, že se lidé už opravdu zbláznili. Chodí totiž v sandálech bez ponožek.

Kdo někdy chodil v sandálech s ponožkami a pak to zkusil i bez nich, ví, o čem mluvím. Ponožky poskytují noze ochranu před prachem cest, nasávají pot, profukují, ale přitom chrání před chladem, zkrátka dělají noze takový pelíšek. Stačí ale ponožku noze upřít a pohodlí a hygiena jsou tytam. Vaše nohy zčernají prachem, sandály nasáknou lepkavým, páchnoucím potem a ten na sebe naváže celé hroudy psích exkrementů, hlíny a chodníkových plivanců, které pak pěkně v teplíčku vašich chodidel kvasí a vytvářejí specifické mikroklima, výhodné pro množení bakterií, láčkovců, krtečků a kdovíjaké jiné žoužele.

Člověk by čekal, že takhle jasné důkazy seberou vítr z plachet všem odpůrcům textilu v letní obuvi. Zkusil jsem zadat do Googlu „ponožky v sandálech“ a vyběhlo mi 109 tisíc výsledků. Z toho vyplývá, že bych si celý život mohl číst jen o ponožkách v sandálech. Stačilo ale prolistovat jen pár z nich a ukázalo se, že se podobají jako ponožka ponožce. Diskutéři vždy rozdělili lidstvo na skupinu č. 1, což jsou bytosti z vyšších sfér, obdařené skvělým vkusem a pronikavou inteligencí, které nosí sandály naboso a vysmívají se přitom skupině č. 2, kterou tvoří prvoci, co sami sebe vyčlenili z lidstva nošením ponožek do sandálů. Výjimečně některý benevolentní odborník ponožky povolí, ovšem „v jediném extrémním případě“: když si vyjdete do hor ve sportovních sandálech. Samozřejmě vás ale nikdo nesmí vidět.

Ano, tihle arbitři správného obouvání staví nějaký svůj subjektivní estetický dojem výš než reje krtečků ve vašich sandálech! A přitom – jaká jiná obuv dá esteticky vyniknout vašim parádním fuseklím? Ponožka navíc skryje i vyčuhující kuří oka, zdeformované palce, vytrčené klouby a zlámané a zarostlé nehty. Takže jakápak estetika bosých nohou.

Abych nebyl za teoretika, zkusil jsem sám nosit sandály naboso celé léto. Přes pravidelné čištění se ke konci srpna náš dům postupně naplnil jejich nakyslým puchem a já pochopil, že v mém životě pro ně již není místo. Pokusil jsem se je odnést na kompost, ale zvracely mi tam z nich žížaly. Musel jsem je spálit a zakopat.

Napadá mě, že jsme na tom vlastně skvěle, když máme možnost na 109 tisících stránkách řešit otázku ponožek v sandálech. Ovšem teď, když jsem ji jednou provždy vyřešil, mohu se věnovat dalšímu problému, který nedá internetovým estétům spát: Jak hluboko musí člověk klesnout, aby začal nosit ledvinku? Na odpověď jsem docela zvědavý, protože bez ledvinky nedám ani ránu. Nosím v ní náhradní ponožky.

Jan Flaška
autor je prvok

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu