Věc pohledu

Říká se, že hrdinou, který zachraňuje cizí životy, se člověk stává mnohdy jen shodou vnějších okolností. Já pro vás mám příběh o jednom takovém hrdinovi. Vlastně hrdince.

Mám kamarádku, která žije v paneláku a nenávidí holuby. Když si tedy jeden z nich začal budovat hnízdo přímo na parapetu jejího okna, měla jasno. Už se blížila k oknu se smetákem, když jí cestu zastoupil její šestiletý syn a celý rozzářený volal: „Mami, mami! Za oknem se nám zabydlel ptáček! Všimla sis, jaký má krásný voči?“ Kamarádka se snažila synovi vysvětlit, že holubi nejsou ptáčci, ale létající potkani, co roznášejí nemoci, kakají na sochy a vůbec se škodlivostí řadí někam mezi teroristy, komunisty a éčka v potravinách.

Jenže syn obdařil kamarádku takovým pohledem, že se zarazila. Holub měl opravdu krásné smutné oči – a v hnízdě dvě vajíčka. V kamarádce se probudily mateřské city a donutily ji odložit smeták. Syn alespoň zažije zázrak zrození v přímém přenosu. No a až se ve svém pelíšku malá holoubátka vyklubou, pak je teprve vyvraždí smetákem.

V tuto chvíli vstupuje do našeho hrdinského příběhu ona avizovaná souhra náhod. Den nato se na nástěnce v přízemí objevilo oznámení, že se v domě budou natírat parapety a nájemníci si mají neprodleně uklidit svá okna. V kamarádce se k mateřským citům přidaly ještě spasitelské, takže se, rozhořčená a odhodlaná, vydala za správcem domu, mohutným dvoumetrovým golemem, aby ho přesvědčila, že její parapet se natírat nebude. „Hnízdí na něm ptáček a bude mít mláďátka,“ argumentovala, přičemž zamlčela, co že je to vlastně za ptáčka. Golem jen zavrtěl hlavou. Kamarádka ho prosila, aby se její parapet natíral až nakonec. Nebo že si odlije trochu barvy a natře ho sama. Golem byl ale neoblomný. Teprve když se před ním kamarádka celá zoufalá rozplakala, setkal se s jejím smutným pohledem a mávl rukou. A tak kamarádka, co k smrti nenávidí holuby, zachránila holuba a jeho holoubátka.

Nevím, jestli jde z téhle historky vytěžit nějaké poučení. Snad jedině, že rozdíl mezi hrdinou a zbabělcem nebo mezi tím, zda někoho milujete nebo nesnášíte, je často jenom věcí pohledu.

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu