Úvod do pokročilého rodičovství

„Jen počkej, dítě úplně změní tvůj život!“ varovali mě kamarádi v době, kdy moje žena začala vypadat jako menší prádelník, takže bylo jasné, že mi plánuje porodit potomka. S odstupem a zkušenostmi dvouletého tatínka mohu ubezpečit všechny aspirující rodiče, že to není pravda. Něco jako „váš život“ prakticky přestane existovat.

Jak jste se už určitě někde dočetli, děti jsou našimi největšími učiteli, i když na začátku mají jen asi padesát centimetrů. To mohu potvrdit: díky svému broučkovi se naučíte spoustě nových věcí. Například se dozvíte, že s trochou síly a vzteku lze z každé hračky udělat stavebnici. Myslím, že v tom byla velká moudrost našich prapředků, když dávali dětem na hraní jen klacíky, kamínky a hadříky a ne třeba iPod.

Dítě vám výrazně změní žebříček hodnot. Pokud jste muži jako já, pak před narozením dítěte musel vypadat nějak takhle: 1. zachránit Zemi, 2. vytvořit geniální dílo, které přetrvá věky, 3. přispět do pokladnice poznání lidstva, 4. být úžasným milencem, 5. pořídit si nejlepší auto/vrtulník/mobil/samostříl apod. Takovýto žebříček se vám změní na: 1. Krtečka, 2. kakánky a čuránky, 3. bábovičky, 4. Krtečka!!!, 5. KR-TEČ-KA!!!!!!

Říká se, že nový lidský život je zázrak. I to mohu potvrdit – občas se totiž činnost nového lidského života vymyká fyzikálním zákonům. Například když nový lidský život šlápne do psího hovínka, nelze jinak než zázrakem vysvětlit, že se výměšek nejpozději do patnácti minut octne také na tatínkově čepici, kolemjdoucí kočičce, na televizoru u sousedů a na tom, co ještě před patnácti minutami byla chutná svačinka.

Dítě vám zvětší rozhled – hlavně když se rozhlížíte, kam zmizelo. Najednou se dokážete nad spoustu věcí povznést, například nad každodenní nepořádek v bytě – ostatně povznést se nad něj by byl nejméně namáhavý způsob pohybu po dítětem zamořeném bytě, kde všechno křupe, lepí nebo bolí. Dítě vám zkrátka otevře oči; zejména, když spíte.

Díky dětské schopnosti objevovat se dozvíte spoustu netušených věcí o světě kolem sebe. Například naše dcera zjistila, že v komíně po dávno zrušeném kotli zbylo třicet kilogramů uhelných sazí, a to hned za těmi záhadnými dvířky na stěně v prádelně, ve které jsem právě věšel mokré prádlo. Člověk by si myslel, že ve sklepě má jen stará kola, ponk a prkna, a ono kataklyzma.

Ovšem není třeba vidět všechno černě. Být rodič není vůbec tak hrozné, jak se vám to snaží líčit různí lidé, zejména ti s dětmi. Jsem si jist, že třeba takoví milovníci adrenalinových sportů budou z rodičovství nadšení.

Jan Flaška
autor je rodič 2. úrovně

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu