Usmívám se, asi budu zvracet

Máme doma miminko (1 ks). Buďme upřímní: kromě příjmu potravy, vylučování a spaní toho takový novorozenec nemá mnoho co na práci. Chytré knihy sice tvrdí, že do půl roku věku dochází k mohutnému rozvoji mozku, senzomotorických schopností, vnímání, pohybu a zažívání, ale nám rodičům se zdá, že se všechny tyto věci projevují zejména řevem.

Například naše děťátko řve jako startující raketoplán, akorát že raketoplán nemá nožičky a ručičky a dupačky s nápisem „Náš brouček“. Podle obsahu plenek soudím, že náš brouček bude pravděpodobně hovnivál.

Dlouhodobým studiem jsem zjistil, že když miminko pláče, může to znamenat: 1) že má hlad, 2) že je Jupiter v konjunkci s Venuší, 3) cokoli jiného. Každého správného kutila napadne použít k ucpání pusinky polyuretanovou montážní pěnu; vyplnit hlučný otvor v hlavě dítěte dudlíkem je však rychlejší a na rozdíl od pěny není třeba čekat, až dudlík zatvrdne. Způsoby, jakými lze plačící dítě následně chovat, nebudu rozebírat, neboť by vydaly na zvláštní knihu. Tu ostatně zrovna píšu; rukopis s názvem „Zásady správného chování“ má zatím 1 789 stran a teď jsem u kapitoly „Udrndávání“.

Každý, kdo má doma malé dítě, ví, že z novopečené maminky i z děťátka pořád něco teče. Byt se díky tomu za chvilku promění v oblast zamořenou použitými kapesníčky, ubrousky, hadříky a plenami, které jsou úplně všude kromě místa, kde miminko právě začalo blinkat a bude tedy nutné ho převléknout.

Převlékání je činnost, kdy se snažíme oblečkem obalit dítě, které má zdánlivě šestkrát víc končetin než obleček. Obleček je mimoto většinou složitý jako urychlovač částic v CERNu, čemuž odpovídá i počet knoflíků. Většina z nich slouží ke spuštění dětského pláče.

Samozřejmě bych rád podotkl, že takový kojenec nepláče v kuse; někdy pláč přeruší úsměvem. Nevím, na jakém principu fungují jiná miminka, ale vypozoroval jsem, že když se usmívá naše dceruška, znamená to: 1) že bude zvracet, 2) že se chystá plakat, 3) cokoli jiného.

Navzdory tomu zůstávám optimistou. Vím totiž, že když miminko křičí, je to znak toho, že se bude usmívat, a to nejpozději do tří dnů. Pro můj optimismus existuje odborný termín – „rodičovská láska“. Rodičovskou lásku lze přitom definovat jako druh šílenství, jenž se projevuje tak, že vše výše popisované je pro postiženého důvodem k tomu, aby byl šťastný.

Jan Flaška
autor je šílený rodič

(únor 2011)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu

Napište mail autorovi

Váš e-mail (nebude publikován):


Předmět:


Zpráva:

Napište do kolonky slovem číslo 11 (s diakritikou)

Odeslat