Univerzita pro blbce

Podle toho, jak často člověk přichází do styku s blbci, by mohl usuzovat, že blbci musí mít někde nějakou líheň. Skutečnost je ale prostší: stejně jako v každém z nás dříme hrdina nebo dítě, je součástí naší osobnosti i blbec, jen máme každý jinou specializaci. Například můj vnitřní blbec postrádá mozkovou kapacitu pro chápání složitých vztahů v ekonomii, historii a instalatérství.

Umění blbosti spočívá ve schopnosti rozhodovat o věcech, o kterých vůbec nic nevíme. Ti nejnadanější z blbců dokáží svou ignorancí obejmout i několik desítek oborů. Díky své píli a odvaze mluvit do věcí, o nichž nevědí ani zbla, se jim následně podařilo vydrápat se na mocenské pozice, v nichž je rozhled a soudnost člověku spíš na překážku. Občas se za sebe stydím, když se setkám s takovým gigantem blbství a uvědomím si, čeho všeho ten člověk dosáhl navzdory tak mohutnému mentálnímu handicapu. Ano, potřebujeme více takových lidí: jedinců se silnou vůlí a schopnostmi dělat i věci, které by od nich rozumný člověk nečekal.

Proto přicházím s návrhem založit školu, která by se věnovala právě výchově a vzdělávání úspěšných pitomců. Absolvent mého institutu by byl univerzálně tumpachovým, všestranně tuctovým, monumentálně ambiciózním idiotem, který by následně dokázal nalézt uplatnění na nejširším spektru odpovědných míst a řídících postů.

Chystám se oslovit významné osobnosti veřejného života, abych jim nabídl přednášky na své škole: „Bodrost: nový pohled na etiketu“ by přednášel Vítězslav Jandák, „Bdělost a ostražitost“ Karel Schwarzenberg, „Základy rasismu pro státní správu“ by si mohl vzít Ing. Mgr. Bc. Ladislav Bátora, Ph.D., zatímco „Monolog jako základ dialogu“ by sedl třeba MUDr. Davidu Rathovi. Jeho kolega MUDr. Jiří Besser by přednášel předmět „Kultura, hokej, Kabát, demolice“. Pro „Metodiku praktické demagogie“ počítám s tandemem Petr Hájek – Ladislav Jakl a „Tenis a lyžování“ (velmi, velmi výběrový sportovní kurz s přednáškami o nulovém vlivu člověka na přírodu) by na šumavských sjezdovkách vedl jejich nedostižný šéf.

S takovými pedagogy by se škola svým studentům stala prestižním odrazovým můstkem k vyšším metám – samozřejmě, že jen těm nejlepším. Přece bych nedovolil, aby ji vystudoval každý blbec!

Jan Flaška / autor je blbec–specialista

(říjen 2011)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na Facebooku



Nahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu