Těhotný tatínek před zrcadlem

Když mi žena oznámila, že čekáme děťátko a že se na jeho příchod musíme připravit, předpokládal jsem, že to uděláme jako při každé návštěvě – já si uklidím stůl a ona upeče bábovku. Z omylu mě vyvedla kniha pro nastávající maminky s dvoustránkovým seznamem všeho, co si musíme pořídit. U většiny položek stálo „šestkrát“. Pořídit si děťátko je úplná věda a divím se, že naši předkové přišli na svět, aniž měli přístroj na sterilizaci lahviček a ultrazvukový zvlhčovač vzduchu se zabudovaným ionizátorem.

Po několika dnech příprav se zdálo, že očekáváme nájezd celé armády miminek. Je neuvěřitelné, kolik oblečení takové nemluvně spotřebuje – za jediný týden vystřídá asi dvacatero bodíček, košilek, tričíček a pyžámek, zatímco já chodím už deset let ve stejném svetru.

Pak jsme se znovu začetli do knih. Všechny knihy pro těhotné ženy jsou tlusté a růžové, aby se s nimi dokázaly nastávající maminky lépe identifikovat, jmenují se „Radostné očekávání“, „Budete mít děťátko“ a tak podobně a jde o sci-fi. V knihách jsou totiž všichni šťastní, usměvaví a napudrovaní, zatímco naši kamarádi, kteří už miminka mají, bývají spíš utahaní a jejich děti uplakané a pořád kakají. Pravděpodobně jsou lidé v těch knihách na sedativech nebo na drogách. Sám bych ovšem dal přednost knihám jako „Otcem snadno a rychle“ nebo „Dítě: manuál“, nejlépe s takovými těmi obrázky, podle nichž se sestavuje nábytek.

„Tohle si přečti,“ přerušila mé úvahy žena a otevřela knihu na stránce, kde stál před zrcadlem těhotný tatínek. Naštěstí se ukázalo, že žena nechce, abych po ní dítě donosil, nýbrž že se tatínek na obrázku těší na své děťátko tolik, že cítí nutkání narvat si pod svetr medicinbal. Vedle obrázku stálo, ať se nedivím, když se během těhotenství dostanu na druhou kolej, neboť se všichni zajímají jen o ženu a její bříško. To mohu potvrdit, o mne a mé bříško se v poslední době zajímá jen málokdo.

Než jsem knihu odložil, dozvěděl jsem se ještě, že nejlepším společníkem ženy jsou aromatické olejíčky: jeden pro dobrou pohodu, druhý na napnuté bříško, další pro první dobu porodní atd. atd. Dokud dítě nepřijde na svět, musí se ženy pořád něčím mazat. To my, muži, se většinou namažeme až potom.

Jan Flaška
t. č. na druhé koleji

(leden 2011)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu