Tay, oběť umělé inteligence

S umělou inteligencí to dneska zkouší kdekdo. Naposledy na konci března umístila firma Microsoft na internetovou sociální síť Twitter počítač, který předstíral, že je puberťačka jménem Tay. Umělá dívka si v typickém holčičím slangu povídala s jinými uživateli a z toho, co se od nich dozvěděla, se učila a vylepšovala své znalosti a inteligenci. Zpočátku to vypadalo dobře, Tay říkala, že lidi jsou supr.

Ani ne za den ale musel Microsoft svou umělou dcerušku vypnout. Začala totiž do světa vytrubovat, že nenávidí Židy, Mexičany a černochy, že Hitler byl prima chlapík a že feministky by měly vychcípat a shořet v pekle. Mimoto oslovovala všechny uživatele „tatínku“ a nabízela jim nefalšovaný robotí incestní sex.

Umělou inteligenci se tedy opět nepovedlo naprogramovat, zato se podařilo vytvořit ukázkový příklad umělé blbosti.

Zatím není úplně jasné, nakolik za názory a formování osobnosti Tay nesou zodpovědnost recesisté a nakolik běžný vzorek obyvatelstva, každopádně v sobě celý příběh nese hned několik morálních ponaučení.

Za prvé: není nic jednoduššího než někoho naučit nenávisti. Dokonce k tomu ani nepotřebujete žádná fakta.

Za druhé: je úplně jedno, jak vysoké máte IQ – jakmile vám schází znalosti historie, morálka, soudnost a podobné maličkosti, budete na konci dne s vážnou tváří vykřikovat, že Hitler je zakladatel ateismu, který neudělal nikdy nic špatného a že existují jen dvě naděje pro lidstvo: Donald Trump a genocida.

A konečně za třetí: Až budete posílat do digitálního světa nějakého umělého potomka, dejte mu do vínku něco jiného než osobnost „mladé, nezkušené puberťačky“. Třeba takový „tlustý, uhrovatý puberťák s mastnými vlasy a rovnátky“ určitě odradí každého, kdo by měl zálusk na robotí incestní sex.

(psáno pro Český rozhlas)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu