Seznamte se se základní termínologií

Považuju se za zakladatele termínologie, což je mnou právě teď vynalezená vědecká disciplína, která se zabývá blížícími se termíny odevzdání práce. Už osm let musím každých čtrnáct dní vypotit článek do novin, takže o blížících se termínech něco vím.

V moderní společnosti začíná každá práce stanovením data, do kdy je třeba ji odevzdat. To datum bývá většinou konejšivě daleko, aby měl člověk na práci dostatek času a nemusel se stresovat. Jedině nevystresovaný člověk s dostatkem času totiž může svou práci udělat v klidu a pořádně. Proto takový klidný člověk chodí na procházky, nevystresovaně se setkává s přáteli a načerpává inspiraci, sílu a motivaci udělat zadanou práci co nejlépe.

S blížícím se termínem začne být ten klidný, nevystresovaný člověk maličko neklidný a vystresovaný, protože navzdory původním předpokladům se na něj inspirace úplně vykašlala a on navíc nemá sílu hledat, kam zašantročil svou motivaci vůbec něco dělat.

No a do toho se mu emailová schránka začíná plnit emaily s otázkami typu „Kdy už to pošlete?“, „Máte to už hotové?“ a „Vyzkoušel jste tento přírodní přípravek pro mnohahodinovou erekci?“. Normální člověk všechny tyhle maily hned maže. Já se pozastavím nad tím posledním; ne proto, že bych uvažoval o čemkoli mnohahodinovém – koneckonců mi stačí, že mě tlačí termín a na nic tak dlouhého ani nemám čas – ale proto, že jako fejetonista přemýšlím, jestli by na tohle téma nešel napsat fejeton.

Když do termínu odevzdání práce zbývají dva dny, konečně se začne v člověku probouzet odhodlání pracovat. Ano! Konečně si uvědomí, že nějaké oddalování nikam nevede!! Že je potřeba jednat!!! Takže si pořídí učebnici norštiny pro samouky a konečně se začne učit norsky, jak si před dvaceti lety předsevzal. Pak věnuje celé odpoledne tomu, aby si koupil tmel a po pěti letech konečně zakytoval ty futra a přebrousil šprušle u zábradlí. Celý večer věnuje výrobě šestiposchoďového dortu a teprve tehdy, když se den blíží ke konci a on je už úplně unavený, ano, teprve tehdy zašle správné odpovědi do motorkářské soutěže o sadu na čištění kožených výrobků. Všechny tyhle činnosti mu totiž pomáhají zapomenout na fakt, že musí něco odevzdat.

Myslím, že ty největší vynálezy v dějinách lidstva – páka, kolo, diktatura proletariátu nebo žertovné gumové zvratky – by vůbec nespatřily světlo světa, kdyby jejich autorům někdo nestanovil pevné datum, kdy je mají odevzdat. Termíny odevzdání jsou integrální součástí moderní společnosti a jen jim vděčíme za to, že se lidstvo vůbec posouvá někam dál. Jsme na termíny už tak navyklí, že jsem si téměř stoprocentně jistý, že kdyby nastávající maminky nedostaly termín porodu, nic na světě by je nepřimělo porodit nové lidi, takže by lidstvo vymřelo.

No vidíte, fejeton je hotový a já mám do odevzdání ještě celé dvě minuty.

Jan Flaška
autor stíhá

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na Facebooku



Nahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu