Sejdeme se u moře

Pokud jste někdy s někým plánovali dovolenou, asi znáte postup: nejdřív se strašně pohádáte, pak spolu několik dní nemluvíte, ale nakonec se přeci jen usmíříte a pěkně v klidu se shodnete na tom, že jeden z vás chce zcela rozhodně k moři a druhý k moři nepojede, ani kdyby ho tam táhli párem volů, protože chce do hor. Takže nakonec uděláte kompromis a jedete spolu k Baltskému moři na Rujánu, kde je zároveň moře a zároveň zima jak na horách, a strávíte tam čtrnáct dní vzájemné nenávisti a osočování.

V našem rodinném tandemu je to žena, která tvrdí, že si člověk nejlépe odpočine tím, že si propotí trenýrky a pořídí si puchýře při zdolávání horských rozhleden, odkud je nádherný výhled po okolí, přičemž „okolím“ má na mysli „ladně se vlnící kopce, pokryté hvozdy a kvetoucími lukami“. Já jsem naopak fanouškem zahnívání a tvrdím, že člověk si nejlépe odpočine tím, že bude odpočívat u moře, popíjet barevné koktejly na plážovém baru a rozhlížet se po okolí, přičemž „okolím“ mám na mysli „ladně se vlnící mladé dívky, pokryté jen strategicky rozmístěnými kousky oblečení“.

Protože se v tomhle ohledu neshodneme, vytáhli jsme se ženou ze skříně mapu, abychom si nad ní ujasnili, kam letos pojedeme na dovolenou. Jiné páry vytahují mapu světa, jiní si vystačí s mapou Evropy. My jsme se – po zkušenostech z předchozích let – zadívali do plánku Českých Budějovic.

Už dávno jsme se totiž rozhodli, že na dovolenou nepotřebujeme jezdit nikam daleko. Jihočeská turistická enkláva nám poskytuje dostatek příležitostí k tomu, abychom se pohádali a aby naše děti byly protivné, vzteklé a blinkaly v dopravních prostředcích. Úpal člověk může chytit i na jezu u Malše, vykloubit si koleno lze i při výstupu na Černou věž a zmatených Japonců s fotoaparáty se najde v ulicích taky dost.

Ve skutečnosti existuje jen velmi málo důvodů, proč jet na dovolenou a platit za to hromady bankovek, a všechny jsou úplně jalové. Posuďte sami:

1) Chcete zapomenout na všední starosti a zažít něco nového. – Kvůli tomu ovšem nemusíte jezdit do zahraničí. Naopak, jedněm kamarádům slibte, že se postaráte o jejich těhotnou kočičku, a druhým, že budete měsíc krmit jejich krajtu.

2) Chcete si rozšířit obzory. – Obzory si můžete díky internetu rozšiřovat i doma z gauče. Na některých stránkách a diskusích se vám navíc obzory rozšíří tak, že byste byli možná radši, kdyby se vám zase scvrkly.

3) Chcete poznat nové lidi. – Proč se někam štrapácovat, když jsou nových lidí plné ulice? Stačí si je jenom pozvat k sobě domů. Navíc si mezi nimi můžete vybírat jenom ty pěknější kousky.

Je jen jeden jediný rozumný důvod, kvůli němuž lidé prchají ze svých domovů do hor a k moři. Tímto zásadním důvodem je přirozená lidská touha vyhnout se alespoň na nějakou dobu mytí špinavého nádobí. Jak už jsem psal, my se ženou zůstáváme letos ještě doma, ale až ušpiníme všechno nádobí, sejdeme se s vámi napřesrok na Rujáně.

Jan Flaška
autor pilně lenoší

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu