S výhledem na krematorium

Podíval jsem se do kalendáře a zjistil, že jsem dostatečně starý na to, abych si pořídil krizi středního věku. Prý ji prožívá osm z deseti mužů a protože nerad nějak vybočuju, řekl jsem si, že si o ní něco nastuduju ještě před tím, než mě pohltí naplno. Na internetu jsem tedy přečetl celou řadu článků o andropauze (což je odborný výraz, používaný mezi psychiatry, psychology a takovými těmi paními, co píšou do ženských magazínů). Jedině díky pečlivému studiu jsem se naučil mnoho důležitých věcí, které mi teď pomohou v dalším stárnutí. Tou nejdůležitější je, že by člověk neměl číst články o krizi středního věku.

Jak jistě víte, za většinu svých nemocí si může člověk sám. Způsobí si je tím, že si přečte o jejich příznacích a zjistí, že je všechny má. Úplně stejné je to i s andropauzou. Jakmile jsem si přečetl o jejích typických projevech, okamžitě mi začala stárnout pokožka, vypadly mi vlasy, poklesl mi testosteron a na břiše se mi uložil tuk. Teď už jen čekám, až se u mě vyskytnou ještě další popisované příznaky, tj. silná motorka v garáži, mladá milenka a sex na jednu noc. Hodně spoléhám hlavně na ten poslední – doufám, že bude opravdu jen na jednu noc. Vzhledem ke klesajícímu testosteronu a ubývající kostní hmotě nemyslím, že bych vydržel déle.

Aby toho nebylo málo, seznámily mě autorky článků také s faktem, že k mému mohutnému fyzickému úpadku se ještě přidají poruchy nálad a úbytek mentálních schopností. Ještě před pár lety bych takovéhle tvrzení obrátil ve vtip, ale teď už na to nemám náladu, natož pak mentální schopnosti.

Naštěstí jsem obklopen kamarády, kteří mě v těžkých chvílích dokážou podržet. Když se někde sejdou naše svrasklá těla, snaží se mě uklidňovat slovy „Neříkej si, že stárneš. Říkej si, že zraješ!“ Vůbec mě to neuklidňuje. Představu zrání mám spojenou s postupnou zkázou sýra. Zralý sýr má se zralým člověkem mnoho společných vlastností: je rozteklý, plesnivý, smrdí a má obsah tuku až 60 procent. Zamlada jsem míval všelijaké ambice, ale určitě k nim nepatřilo dotáhnout to až na zralý sýr.

Vyhlídky pro nás, stárnoucí čtenáře článků o andropauze, nebyly příliš blahé. Naštěstí jeden z nich nabízel i různé rady, jak léta krize překonat. Co všechno je tedy nebezpečné? Jsou to: nadměrná konzumace alkoholu, nevyzpytatelné impulzivní účesy, nezávazný sex s mladými nezkušenými dívkami a hromadění majetku – tedy všechno pěkné, co nám je krize středního věku ještě schopna nabídnout. Co je naopak správně: snížení vlastních ambicí, práce na zahrádce a konzumace ženšenu, selenu, zinku a mateří kašičky.

Ještě pozitivnější než ženšen, selen a mateří kašička dohromady byl závěr článku: „Přestože se říká, že krize středního věku je jakýmsi vrcholem kopce, ze kterého je už krematorium nadohled, nevěšte hlavu. S přibývajícím věkem nakonec odezní sama a pokud vám to zdraví dovolí, existuje šance, že prožijete pěkné stáří.“

Jan Flaška / autor je sýr

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu