Psychoterapie kladivem

Nevím, jestli jste se někdy pokoušeli opravit nějaký domácí přístroj. Není to úplně snadné. Pokaždé, když nějaký rozeberete, vyhřezne na vás z jeho útrob blemcající chumel svinstva a vaším úkolem je roztřídit přístrojové vnitřnosti na ty, co je potřeba zahodit, a na ty, co je potřeba vrátit na původní místo. Krom toho vždycky vznikne ještě neplánovaná třetí hromádka součástek, které v přístroji byly a teď už se do něj nevejdou a přístroj funguje i bez nich. Já už z různých přístrojů nasbíral takových součástek několik náručí; myslím, že by z nich šlo postavit zbrusu nové zařízení. Těžko ale říct, co by dělalo – trochu se bojím, že by po zapnutí vybuchlo nebo začalo vybírat daně nebo tak něco.

K opravě domácích přístrojů je samozřejmě třeba mít vhodné nářadí. Kvalitní nástroje, to jsou pilíře, na nichž stojí veškeré chlapáctví nás všech, co se věnujeme drobnému domácímu kutilství. Jsou to: sekundové lepidlo a kladivo. Sekundové lepidlo je zázračným prostředkem ke spravení úplně všeho. Dokáže připevnit cokoli k čemukoli, zejména různé, až doposud nesouvisející části lidského těla. V mžiku jím například přilepíte rouru od vysavače ke stehennímu svalu, který je už ostatně (také díky sekundovému lepidlu) spolu s vaším ušním lalůčkem součástí podlahy v kumbále. No a veškeré ostatní problémy, s nimiž se my muži během svých životů setkáváme, dokáže vyřešit přiměřeně velké kladivo.

Myslím tím zejména problémy psychického charakteru. Takový psychický problém u nás doma nastal například, když mi zaboha nešlo zadělat kryt od vysavače, a to navzdory tomu, že uvnitř bylo méně součástek než dřív. Zhruba dvě vteřiny před tím, než jsem celý brunátný začal s kladivovou psychoterapií, mě vyrušila moje žena a vyprávěla mi o svém bratru, kterému kladivo pomohlo od frustrací, způsobených nefungujícím počítačem. Doléčil se pak ještě tiskárnou. (Mně k řešení zásadních životních krizí většinou stačí docela maličké, maximálně středně velké kladívko, kdežto jiní potřebují k vyřešení svých psychických problémů třináctikilový perlík, vilu na Seychelách, silikonovou blondýnu a lamborghini.)

Rád bych při této příležitosti poděkoval své ženě za to, že náš vysavač dosud funguje. Hned po její příhodě s bratrem totiž do sebe jeho díly zničehonic krásně docvakly. I mně přitom docvaklo, že mužnost nás kutilů nemůže stát jen na dvou pilířích – kladivu a sekundovém lepidle. Byla by totiž zatraceně vratká. Našemu chlapáctví dodává potřebnou stabilitu až třetí pilíř: trpělivost našich žen, jež se zdá být nekonečná. Tedy dokud se jim nerozbije vysavač.

Jan Flaška
autor je dílenský povaleč

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu