Průměrný fejeton na hlavu

Jednou z prvních známek, kterými se přihlásí nový lidský tvoreček světu, je složenka za popelnici. Průměrný Čech vyprodukuje za rok 401 kg komunálního odpadu a bylo by neetické upírat miminku právo být průměrným Čechem.

Zmiňuji to proto, že jsem koncem ledna zažil jeden z nejradostnějších okamžiků svého života: do naší rodiny přibyla dlužnice 118 000 Kč, které jako každý občan naší země dluží státnímu rozpočtu. Když teď sečteme své rodinné dluhy, už bychom si za ně mohli pořídit hezké nové auto. Máme radost, protože dosud to bylo spíš na nějakou lepší ojetinu.

Jsem člověk, co raději plánuje dopředu, a tak jsem si dlouho před narozením naší malé dlužnice nastudoval, co vlastně takový světoobčánek za rok spotřebuje.

Přečetl jsem si například, že je to 160,9 litrů piva a 2071 cigaret. Nechtěl jsem tomu věřit, ale článek mě ujistil, že „jde o spotřebu na jednoho obyvatele ČR včetně nemluvňat“. Mé úvahy o tom, jaká značka cigaret je pro novorozence nejvhodnější, přerušila zpráva z televize, že každý z nás za rok vyprodukuje 8,9 tuny oxidu uhličitého a přispívá tím ke skleníkovému efektu. Je fakt, že se do schodů občas zadýchávám, a tak jsem si dal závazek, že budu ode dneška dýchat jen jednou za pět minut a zabráním tak tání ledovců. S obavou, že dcerku k tomu zatím nedonutím, jsem jí šel na úřad sehnat emisní povolenky.

S trpělivostí, s jakou se chováme k úplným idiotům, mi hodná paní u přepážky vysvětlila, že to celé je jen statistika a že si to nemám tak brát. To se prý třeba sečtou příjmy Petra Kellnera, Andreje Babiše a moje, vydělí se třemi a ve výsledku se ukáže, jak se mám dobře; no a takhle se prý počítá všechno. Pořádně jsem si (po pěti minutách) vydechl. Díky té paní a jejímu chytrému příkladu jsem dokonce začal být hrdý na to, že na onom úřadě podle statistik vlastním jednu devítinu úředníka. Dokonce i tvrzení v časopise, že na zeměkouli připadá 970 kg hmyzu na hlavu, už mi nepřipadalo na hlavu.

Přestal jsem si tedy ze statistiky dělat těžkou hlavu. Koneckonců, naše malá dlužnice zatím nejeví nejmenší zájem ani o cigarety, ani o pivo. Jenom se na ni teď občas podívám statistickýma očima a říkám si: Kolik mateřského mléka asi ročně vypije průměrný obyvatel České republiky (včetně důchodců)?

Jan Flaška
autor je průměrný

(leden 2011)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu