Počítače a kočky

Možná to nevíte, ale historie dnešních počítačů se začala psát ještě před tím, než Karel Hynek Mácha začal psát svůj Máj.

Bylo to kolem roku 1830, kdy anglický vědec a matematik Charles Babbage sestrojil první automatický výpočetní stroj. Jeho kamarádka Ada Lovelace už tehdy předpověděla, že počítače se jednoho dne budou používat pro skládání hudby a kreslení obrazů.

O století později, v roce 1927, se ve filmu Metropolis objevil záběr s videohovorem. Televize tenkrát ještě neexistovala, ale režisér Fritz Lang už předpokládal, že lidé se budou chtít na dálku nejen slyšet, ale i vidět.

V roce 1965 napsal spisovatel Arthur C. Clarke povídku o tom, jak lidé nevědomky stvoří celosvětovou umělou inteligenci, která si začne uvědomovat sama sebe, a pak zabrání lidem, aby ji vypnuli.

V roce 1985 vyšel v časopise Věda a technika mládeži článek o tom, že se na jedinou disketu vejde celoživotní dílo Williama Shakespeara.

V roce 1992 jsem četl text o tom, jak internet umožní komukoli na světě okamžitý a bezplatný přístup k veškerému vědění lidstva a zajistí tak mohutný vzestup vzdělání.

V roce 2022 se mě moje jedenáctiletá dcera zeptala, jestli už jsem na internetu viděl to video, jak ta paní vyčeše kočičce z kožichu chlupy a pak z těch chlupů udělá té kočičce klobouček.

Ano, celých těch dvě stě let vývoje spělo k tomuhle momentu. Jasnozřivé předpovědi, které jsem zmiňoval, se vyplnily, akorát my nepoužíváme všechny ty technické zázraky k sebevzdělávání a čtení Shakespeara, ale hlavně k šíření fotek západů slunce, videí s kočičkami, fake news a reklamy, ke hraní her, ke sledování seriálů a hambatých filmů. A pokud vím, o kloboučcích z kočičích chlupů se ani Ada Lovelace, ani A. C. Clarke nikdy nezmínili. Zapomněli totiž na jeden faktor - totiž lidstvo. Na to, že se technologie kolem nás překotně vyvíjejí, už jsme si tak nějak zvykli. Co nás ale nepřestane fascinovat nikdy, jsou kočičky.

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na Facebooku



Nahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu