Ohlédnutí s poetickým nádechem a moudrem zdarma

Jak říká staré chasidské přísloví: Chceš-li zjistit něco bližšího o osobě, o které chceš zjistit něco bližšího, a ta osoba navíc nesdílí své osobní informace na Facebooku, podívej se na seznam jejích novoročních předsevzetí. Například když ta osoba napíše, že „v novém roce zhubne“, znamená to, že je tlustá. Když napíše, že „se bude více věnovat rodině“, znamená to, že je potřeba na ni zavolat sociálku. Apod. S tímto vědomím a s jistými obavami jsem vyštrachal svá loňská předsevzetí, abych poznal, jakou osobou jsem býval a jak jsem se za poslední rok změnil. Přiznám se, že jsem na sebe byl pyšný. Málokdo se může ohlédnout za uplynulým rokem s takovou hrdostí v hrudníku jako já. Musím přitakat plnými doušky těm 365 dnům, které jsem osedlal a svými činy je donutil, aby podkovami svých kopyt vepsaly do pěšiny času další krásnou kapitolu z mého lidského bytí. Jaká že předsevzetí tehdy připjala křídla mým činům?

1. Budu psát krásné a vzletné poetické fejetony a tím vnášet do svých čtenářů čiré blaho. – Tak vidíte!

2. Budu se víc věnovat pohybu. – Toto předsevzetí jsem splnil hned několikrát. Každý den pobíhám za svou tříletou dcerou, abych jí dal botičky (tričko, čepičku, pohlavek). Také své pravé ruce, ve které držím myš, dopřávám daleko více pohybu než dříve – s návalem nové práce jsem se z původních osmi hodin denně dostal až na krásných třináct. Nezahálím ani vleže – převalování v posteli dokážu obětovat i sedmdesát hodin týdně.

3. Budu se učit cizí jazyky. – Zahraniční jazyky se učím v koupelně během čištění zubů, a to ze zadních stran lahviček a pytlíčků s kosmetikou. Za předchozí rok jsem se naučil, že bavlna se rumunsky řekne „bumbac“ a že chorvatské slovo pro „tampóny“ zní „blazinice“.

4. Omezím pití kávy ze sedmi šálků denně na pouhé tři. – K tomu mi stačilo jen vyměnit šálky: ty s obsahem 0,5 dcl jsem vyměnil za nové s obsahem 0,5 l.

5. Napíšu Román s velkým R. – Ten ještě nemám hotový, ale už jsem začal: ořezal jsem si tužku a napsal R.

Teď je ale čas dát si předsevzetí na letošní rok:

1. Do nového roku vykročím s čistým stolem, což znamená oloupat z něj všechny lidské a zvířecí ostatky.

2. Dřív, než načnu nový šampon nebo pastu, vypotřebuju ty staré – i když tak přijdu o učebnice cizích jazyků.

3. Přestanu si dělat legraci z pana prezidenta a naší politické reprezentace, neboť je neetické utahovat si z mrzáků a mentálně opožděných.

4. Do každého svého textu vložím alespoň jednu chytrou myšlenku, i kdyby to mělo být až úplně na konci.

2. Vščechny tyexty si po sobě přčtu, než je někm pošlu.

Jan Flaška
Jezte sýry, jsou zdravé.

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu