Nejvýhodnější fejeton v akci

Lidé už málo čtou. Občas si ještě někdo přečte noviny nebo časopis, ale stále přibývá lidí, kteří si do postele místo knihy vezmou letáky. Zatímco v minulých režimech se ilegálně tiskly štvavé letáky, dnes se legálně tisknou letáky reklamní. Štvavé jsou ovšem stejně: štve mě od nich čistit věčně přecpanou schránku.

Reklamní letáky postupně nahrazují detektivky, krváky i jinou krásnou literaturu; ostatně jsou často napínavější než detektivka. Tuhle jsem například pátral po tom, jak je možné prodávat televizi jen za 15 Kč. Díky zvětšovacímu sklu, jaké mívají detektivové, jsem v rohu letáku objevil titěrný text, že nedílnou součástí dodávky televizoru je dálkový ovladač v ceně 153 758 902 Kč a čtyřkilový podstavec za sedm kilo.

Jindy je trik v tom, že malá cena napsaná velikým žlutým písmem neudává cenu zboží, ale výši splátky. „Kupovat na splátky“ znamená, že vlastní krví podepíšete smlouvu se Satanem, kterému pak každý měsíc po dlouhé roky onu velkou žlutou částku splácíte. Pokud jednou vynecháte, přijede vám smečka goril zkonfiskovat majetek a odvléct potomky do dětského domova. Pokud vydržíte, stane se mluvící krteček na vysílačku po čtyřiceti letech konečně vaším majetkem.

Největší napětí ovšem nabízejí letáky zásilkových služeb. Tady to letákem nekončí – naopak, napínavé to začne být teprve, když si něco objednáte a pak čekáte, jestli to vůbec přijde, jestli to bude ono a jestli k tomu nedostanete návod v kyrgyzštině. Navíc bude vaše adresa zařazena do databáze bulíků, kteří věří, že existuje hodně zázračná pánev, za kterou má smysl utratit celoživotní úspory. Databázoví bulíci jsou následně obesíláni dalšími báječnými nabídkami, např. na přírodní přikrývky z pravé ropy, k nimž dostanou zdarma štangli salámu z téhož materiálu.

Vyznat se v letácích je tedy svého druhu umění. Znám lidi, kterým se hon na slevy stal koníčkem a posedlostí. Jde o majitele rozsáhlých sbírek tzv. klubových karet, které pak mastí u pokladen nákupních center. Klubová karta je výhodný kus umělé hmoty, pomocí něhož můžete získat skvělé slevy, například při nákupu 20 krabic vína slevu na norkový kožich, při nákupu kondomů obdržíte Kinder Surprise zdarma apod.

Napadá mě, že bych si mohl za drobnou úplatu nechat od těchhle odborníků poradit, kde je co nejlevnější. Už nikdy bych si pak nekoupil nevýhodný rohlík nebo přemrštěné sádlo. Připojte se ke mně! Společně tím podpoříme tyhle pěšáky hypermarketů a my sami budeme mít za malý měsíční poplatek takový přehled o slevách, o jakém se nám v posteli s letáky ani nesnilo. Mohli bychom dokonce založit i klub milovníků slev! Měli bychom své vlastní klubové karty a koneckonců bychom mohli lidem do schránek házet i své vlastní nejvýhodnější letáky!

Jan Flaška
autor je spotřebitel

(prosinec 2010)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu