Největší tajemství učitelů

Občas se mě někdo zeptá, proč se člověk stane učitelem. Jako žák, student a pedagog mám 35 let zkušeností se vzdělávacím systémem, takže vám to mohu prozradit: je to různý.

Například pro některé lidi je učitelské povolání životním posláním a údělem. Srdce svých žáků si přes veškeré překážky získávají kamarádským a spravedlivým přístupem. Jejich žáci se na ně v těžkých chvílích obracejí i dlouho po ukončení školní docházky. Tito učitelé se vyskytují se v amerických filmech.

Druhá odrůda pedagogů se rekrutuje ze zneuznaných hudebníků, zpěváků, herců a vůbec umělců, kteří touží po aplausu publika, ale řízením osudu a nedostatku talentu skončili namísto na pódiu někde v kabinetu. Touhu stát před plným sálem si kompenzují tím, že od osmi do půl druhé stojí před plnou třídou a nutí ji kreslit do slepých map pravé přítoky Labe.

Třetím typem jsou lidé, kteří – eufemisticky řečeno – rádi vyprávějí. Žáci jsou pro ně ideálními posluchači, neboť nemohou utéct. Se svými čtyřmi historkami a dvěma vtipy, jimiž celá desetiletí šperkují učivo, by si stěží vystačili kdekoli jinde. Ve škole se to – díky neustálé obměně obecenstva – snese.

Nejstrašnější typ učitelů se ovšem rekrutuje z lidí, kteří se v mládí hlásili na různé vysoké školy, ale vzali je jen na pedák. Takový učitel z nouze nezřídka založí svou kariéru na modelu „uspávač hadů“, v jehož podání zní i historie sexuální revoluce stejně zábavně jako derivace parametrické funkce. Podobným modelem je diktátor – ten po usednutí za katedru diktuje a diktuje a diktuje. Vlastně je možná dobře, že se tihle lidé dostali jen na pedák a ne třeba na lékařskou fakultu.

Existují ale i učitelé – a já doufám, že jich je většina – co vlastně nevědí, proč se k učení dostali, ale baví je to. Občas jsou nudní, protivní, někdy se jim něco nepovede, ale přesto se snaží dělat svou práci tak, aby bavila nejen je, ale i jejich žáky. A ve skrytu duše doufají, že se z některých z nich taky stanou učitelé, aniž by vlastně věděli proč.

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu