Nejdražší Ježíšku!

Asi sis všiml, že všechny obchody teď přetékají zbožím a bobtnají lidmi. Vypadá to, jako by se všichni připravovali na Apokalypsu. Ve skutečnosti se všichni připravují na Vánoce a moc se těší, až se narodíš.

Já ti vlastně píšu trochu i proto, abych se ti omluvil: mám totiž pocit, že tě trochu zanedbávám. My lidi máme takový divný zvyk obracet se na ostatní teprve tehdy, když po nich něco chceme, a mně došlo, že i tobě píšu vždycky jen na Vánoce, když něco potřebuju. Slibuju ti, Ježíšku, že ti příští rok budu psát častěji. Třeba o Velikonocích – hádám, že tou dobou bys nějakou tu empatii mohl ocenit. Musím si to napsat do diáře, abych na to nezapomněl a nepřišel s křížkem po funuse.

Mimochodem, počítám, že jako vševědoucí a všemocná bytost máš možnost ovlivňovat i televizní pohádky. Mám dvě děti rozdílného pohlaví a zatímco dcera vyžaduje příběhy o koních, vílách a princeznách, syn je nemůže vystát a trvá na bagrech, traktorech a popelářích. Nemohl bys letos zařídit nějakou univerzální pohádku, třeba Princezna na bagru nebo Kterak se jahůdková víla stala popelářem?

Taky jsem si všiml, žes dřív lidem nosil takové ty věci pro radost a lásku – umělohmotné andělíčky a delfínky pro štěstí a jednorožce přátelství, plašiče zlých snů nad postel, aromalampy pro dobrou pohodu a tak. Natahals nám toho pod stromečky tuny, dodneška o to všichni zakopáváme. Koukal jsem ale, že teď spíš frčí naštvanost a zloba. Viděl jsem v novinách reklamy na Mein Kampf i na karaoke párty s Ortelem, z nenávisti se stal slušný byznys. Tak jsem tě chtěl jen poprosit, jestli bys každému z těch nešťasných lidí, co rozdělují svět na „my“ a „oni“, nemohl přinést alespoň plašič zlých snů a jednorožce přátelství.

Co se týče mých vlastních přání, napadají mě jen samé věci, co pod stromeček nezabalíš. Tohle jsou tři nejdůležitější:

Za prvé – chtěl bych mít víc tolerance a porozumění vůči ostatním lidem.

Za druhé – nauč mě, prosím, rozlišovat mezi důležitými věcmi a malichernostmi.

No a hlavně za třetí – prosím tě, zařiď, aby moje žena smrkala do kapesníků od okraje a ne od prostředka. Je to fakt nechutný.

Díky, Ježíšku.

Tvůj

Honza Flaška

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu