Nebraňme se -braním!

Možná jste to ani nezaregistrovali, ale koncem loňského roku proběhl v našem městě již třetí ročník Pomazánkobraní. Nejsem zrovna pomazánkový typ, takže jsem se nezúčastnil, ale název jsem si zařadil k podobným, co vídám na plakátech: kromě klasického vinobraní existuje taky pivobraní, švestkobraní, třešňobraní, sádlobraní, zelnobraní, vepřobraní a prasobraní, borůvkobraní, šnekobraní, bramborobraní, čokoládobraní a spousta dalších „-braní“.

Nezřídka jde o akce, při nichž se deset lidí (mnohdy příslušníků jediné rodiny) sejde nad igelitovým ubrusem s papírovými tácky, na nichž leží cosi těžko identifikovatelného. I tak ale všechna tahle „-braní“ vzbuzují příslib něčeho slavnostního, společenského a zábavného. Což mi vnukává myšlenku, jak obohatit český slovník o slova, která by nahradila některá z těch, co v nás vzbuzují nelibé pocity.

Tak třeba povinnost odvádět státu značnou část svých příjmů by určitě nabyla radostnějšího rázu pod názvem „daňobraní“, zvlášť pokud by se to celé spojilo s opékáním prasete, soutěží o bečku piva a symbolickým rituálem v podobě splachování bankovek do záchoda. I z krádeže svého bicyklu byste nebyli tak rozladění, kdybyste věděli, že jste jím přispěli k „tradičnímu budějckému kolobraní“. Soudní rozhodnutí o exekuci a zapečetěné dveře by zase člověka nerozhodily tolik, kdyby se jim začalo říkat „majetkobraní s pečetí kvality“. A nebo pouliční sběr psích exkrementů! Takové „výkalobraní“ by se mohlo stát vyhledávanou společenskou kratochvílí. Lidé by se po sousedsku sešli, zjistili by, co je nového, a posbírali by to do pytlíků. Nakonec, co je na takovém výkalobraní horšího než třeba na charitativním plese? Na obou akcích se pořádají užitečné sbírky a na obou si člověk musí dávat pozor na své kroky, aby nešlápnul vedle.

Výše uvedený způsob tvorby složenin by dodal lesku i dalším společenským událostem. Jalové slovní přestřelky mezi politiky by měly lepší kredit, kdyby se jim říkalo „zaslovobraní“. Muži by se přestali vyhýbat svatbě, stačilo by ji – navzdory všem těm zženštilým závojíčkům, kytičkám a dortíčkům – přejmenovat na něco chlapáčtějšího. Třeba do takového „babobraní“ by se muži určitě jen hrnuli.

Když se to tak vezme, svůj svět si tvoříme slovy a je jen naší volbou, která použijeme k jeho pojmenování. Každé nové „-braní“ udělá svět o něco slavnostnějším a dokáže zachránit lecjakou situaci. Například když se vám ani vaší sousedce nepovede pomazánka.

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu