Návod, jak přestat přemýšlet

Poté, co jsem napsal dva polopatické polopolitické fejetony, mě kamarád požádal, ať teď napíšu něco, co nic neřeší, u čeho se zasměje a nemusí u toho přemýšlet. Přemýšlení mozkem je práce, za kterou je placen, a jemu by se proto hodilo alespoň chvíli nepřemýšlet.

Pokud vím, existuje spousta lidí, kteří přemýšlení mozkem vysloveně nenávidí. Jedná se o zvláštní typ jedinců, kteří naplnění svých životů spatřují v tom, že mi zamořují Facebook a email chytrými nápisy, vyvedenými růžovým Comic Sansem nad obrázky srdíček a sluníček a kytiček a kočiček. Tyhle chytré nápisy se většinou týkají lásky, přírody, chudých dětí s čistým srdcem, delfínů a přátelství a nabádají mě, abych i já začal myslet srdíčkem. Když těmhle lidem navrhnete, že se o to pokusíte, jakmile oni pro změnu začnou myslet vlastním mozkem, urazí se a většinou dostanou záchvat zuřivosti, při kterém se samozřejmě nepřestávají usmívat. Někdy mívám strach, aby z toho nedostalo jejich srdíčko infarkt, protože pak už by jim nezbyl žádný orgán, kterým by mohli myslet.

Všem těm lidem, co mi posílají chytré citáty, bych chtěl vzkázat toto: Až bude pokácen poslední strom a otrávena poslední řeka, zjistíte, že zatímco jste vodnatýma očima zírali do obrazovky a posílali si mezi sebou cizí chytré myšlenky, někdo pokácel poslední strom a otrávil poslední řeku.

Pak existují lidé, kteří třeba ani nepřemýšlejí výhradně srdíčkem, ale jejich mozek jim vynechává v jakýchsi občasných záchvatech. K takto postiženým patří například:

Možná ale patříte ke skupině lidí, která má právě opačný problém: mozek vám pracuje i proti vaší vlastní vůli a vy přemýšlíte, kudy chodíte. Přemýšlel jsem, kudy jsem chodil, abych při tom pro vás vynalezl těchto několik jednoduchých relaxačních protipřemýšlecích technik, které vám pomohou pročistit si mozek:

  1. Naplňte dvě plechovky šrouby a připevněte je k uším. Následně nasedněte na traktor a vyražte mezi brázdy. Nemáte-li traktor a šrouby, nalaďte si Evropu 2, vyjde to nastejno.
  2. Jezte zelí. Je zdravé a bohaté na vitamín C a obsahuje vlákninu a kyselinu zelnou. Jezte proto hodně zelí. Zelí. Zelí. Až vám bude zle, jezte další zelí. Bude se vám dělat špatně, budete koulet očima, žaludek se vám bude obracet, zelí vám poleze z uší a váš hltan bude psát protestní dopis ombudsmanovi, ale nesmíte přestat jíst zelí. Po patnácti hlávkách zelí nebudete myslet na nic jiného, než je zelí. Zelí. Zelí.
  3. Procházka lesem vám prospěje. Nadechněte se čerstvého vzduchu, zamávejte sojce, potřeste pacičkou divokému praseti, obejměte jezevce. Lehněte si do lesního podrostu, zadívejte se vzhůru k nebi a spočítejte jehličí na stromě. Dávejte si pozor, abyste se nespletli, jinak byste museli začínat znovu od začátku.
  4. Nic nepročistí mozek jako příjemné zábavné odpoledne. Zajděte třeba do cukrárny a dejte si pořádný kopec dobré smetanové zmrzliny a velkou porci šlehačkového dortu a pak ty dobroty řádně zapijte pár korblíky hořkého piva v útulné hospůdce. Klidný den zakončete troškou adrenalinu na centrifuze v zábavním parku.

Zaručuji vám, že výše zmíněné relaxační metody dopřejí vašemu mozku alespoň krátkou dovolenou. Mentální odpočinek dodá vašim myšlenkám novou svěžest, originalitu a schopnost uvažovat o věcech v nečekaných souvislostech a bez předsudků. Já třeba po jedné takové relaxaci přišel na to, že je dobře čas od času zamyslet se nejen mozkem, ale i srdíčkem.

Jan Flaška
autor je přítelem chudých delfínů s čistým srdcem

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu