Konec jedné záhady

Musím se vám pochlubit: podařilo se mi přijít na kloub jedné ze zásadních záhad vesmíru. Vím, že to zní trošičku vychloubačně, ale znáte to – když se nepochválíte sami… Já si za to dokonce udělil diplom a přitloukl ho hřebíkem na ledničku. S ledničkou ostatně můj objev bezprostředně souvisí.

Otázka, která dlouhé roky trápila lidstvo a budila ze snů atomové vědce, zní: „Jak je možné, že muž nedokáže v ledničce kromě piva nic najít?“ Moje původní domněnka zněla, že je to dané rozdílem mezi očekávaným vzhledem hledané věci a ledničkovou skutečností. Příklad: Žena požádá muže, aby v ledničce našel zelí. Muž logicky hledá velkou zelenou kouli. Skutečnost: zelí je igelitový pytlík, ze kterého teče sliz. A nebo: Muž je požádán, aby v ledničce našel kuře. Muž logicky hledá roztomilého ochmýřeného ptáčka žluté barvy. Skutečnost: kuře je amorfní hrouda, zabalená v igelitu, ze které teče sliz. Tato moje teorie však měla svou slabinu: jak je možné, že muž v ledničce nevidí ani věci, ze kterých sliz neteče?

Skutečným průlomem v hledání odpovědi na tuto otázku se stal až rozhovor s mou ženou. Kupoval jsem si ve stánku zmrzlinu a zeptal jsem se jí, zda chce taky. „Ne,“ odpověděla, „já si vezmu od tebe.“ V té chvíli jsem vše pochopil: pro ženy je jídlo komoditou v obecném vlastnictví. (To mi ostatně potvrdila i příhoda, kdy jsem k narozeninám dostal bonboniéru, o níž jsem se od ženy o týden později dozvěděl, že byla moc dobrá.) Naopak muži mají k jídlu majetnický vztah – a respekt. Jídlo, které si nekoupili nebo ho nedostali, nepovažují za své a ignorují ho. Prostě ho nevidí. K tomu, abyste donutili muže vidět v ledničce dejme tomu brokolici, je nutno mu ji oficiálně předat (pokud možno jako dárek z lásky), nalepit na ni jeho jmenovku a nakonec ho donutit, aby si svou novou brokolici sám do ledničky uklidil. Naproti tomu ženu nelze donutit, aby v lednici neviděla vaši bonboniéru.

Na závěr dvě rady. Jedna patří ženám: Nenechávejte mužům v ledničce nic k dojedení. Až se vrátíte, bude váš jogurt vypadat a vonět jako syrečky, váš salát bude vypadat a vonět jako syrečky a vaše cuketa bude taky vypadat a vonět jako syrečky. Ta druhá je pro muže: Až vám bude žena brát vaši zmrzlinu, zkuste jí vysvětlit, že se nemá divit, když nebudete schopní najít v ledničce její cuketu. A následně ji pošlete do dílny, ať vám zkusí najít imbus čtyřku.

Jan Flaška / autor není žena

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na Facebooku



Nahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu