Kompendium turistických zajímavostí

Takže vy se chystáte na dovolenou? No to je skvělé! Určitě máte připravenou celou knihovnu turistických průvodců, které vám ke všemu, co můžete ve své destinaci zhlédnout, zažít nebo ochutnat, napíše nějakou neuvěřitelnou zajímavost. Všechny tyhle „zajímavosti“ mají jedno společné: zapomenete je hned, jak je dočtete; některé z nich ještě během čtení. Proto je, myslím, načase, abychom všichni zahodili turistické průvodce a ušetřený čas věnovali důležitějším věcem, které můžeme dělat při poznávání cizí země. Patří sem: nákupy plastových suvenýrů z Číny; focení jídla; trávení spousty času v malých uzavřených prostorách s lidmi, se kterými bychom jinak do malých uzavřených prostor nikdy nevstoupili (čímž myslím zejména jízdu autem s vlastními dětmi); focení jídla; čekání, až nám ze záběru odejdou lidi, co je tam nechceme; pokusy našich vnitřností vyrovnat se s místní kuchyní; opalování; a samozřejmě – jsme koneckonců v daleké exotické zemi, která nám nabízí spoustu setkání s místní kulturou a zvyklostmi – focení jídla.

Aby vám nebylo líto, že zahozením svého průvodce přijdete o všechny turistické zajímavosti, nabízím vám zde několik univerzálních zajímavostí pro každou dovolenou:

  1. Nejnavštěvovanější památkou světa je chrám Notre-Dame v Paříži. Navštíví ho 12 milionů lidí za rok. To je jen pětkrát méně, než kolik lidí navštíví pornografický web Pornhub za den.
  2. Mořská voda je smrtelně nebezpečná. Každý průměrný litr mořské vody obsahuje 35 g soli; dospělého člověka přitom zabije už požití 200 g soli. Když tedy při plavání v moři omylem vypijete šest litrů vody, zabijácká sůl si jen udělá další pomyslný zářez na pažbě.
  3. Datlové palmy patří k dvoudomým rostlinám, což znamená, že existují palmy-samičky a palmy-samečci. Datlová samička se nejprve musí spářit s datlovým samečkem, pak naklade vejce a z nich se vylíhnou malí datlíci. Lidé ale palmová vejce sbírají a jedí, takže datlové pomalu vymírají.
  4. Staří Řekové a Římané postavili po celém světě velkolepé zříceniny, a to za jediným účelem: aby sloužily jako pozadí pro fotky se spálenými obličeji rozesmátých turistů. Tyto stavby vznikly často ještě před naším letopočtem, tj. dřív, než existovali lidé. Stavěli je dinosauři.
  5. Až 86 % tržeb za turistické průvodce pochází od lidí, kteří si nemohou dovolit strávit v dané destinaci dovolenou. To si kompenzují tím, že s průvodcem v ruce sedí u počítače a koukají na Mapy.cz a na Google Street View. A na Pornhub.

Možná voláte, že některé z těch informací nejsou pravda. Já tvrdím, že jde o tzv. „alternativní fakta“. Nezapomínejte, že „alternativní fakta“ jsou nesmírně populární mezi čelnými představiteli těch nejlepších zemí, jako jsou USA, Česká Republika nebo Rusko. A vy teď máte jedinečnou příležitost se k nim zařadit – a to jen tím, že uvěříte mým zajímavostem. Nebo – a v tom se na vás plně spoléhám – je zapomenete ještě dřív, než je dočtete.

Jan Flaška
autor si bere dovolenou

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu