Jezte fialky, řešetlák
a jeďte do Monaka

Když jsem začal přemýšlet nad tématem dnešního fejetonu, probudil jsem se po dvou hodinách a uvědomil si, že přemýšlením ničeho nedosáhnu, neboť mě přepadla nepřekonatelná jarní únava. Ta, jak známo, patří do svaté trojice „podzimní splín – zimní spánek – jarní únava“ a je následována létem, které budiž (jako jediné) pochváleno.

Zjistil jsem, že jarní únava se u běžného fejetonisty projevuje zejména nechutí něco psát, nedostatkem nápadů, nutkáním krást těsně před uzávěrkou z internetu cizí texty, vydávat je pak za vlastní a inkasovat za to honorář. Což koneckonců není tak strašné, jiní stejným postupem získávají akademické tituly.

Pod záminkou rešerše jsem tedy v médiích zjistil řadu závažných jarních skutečností. Například jsem se dozvěděl, že jarní únava není uznatelným důvodem pracovní neschopnosti, což potvrdil berlínský soud v procesu s doktorem Leopoldem Mannheimem, který bohužel narazil na pacienta, jež se cítil nejen unaven, ale i poškozen tím, že za to nedostane peníze. Následně jsem se zaseknul u kalkulačky, neboť jsem se dozvěděl, že „jarní únava trápí tři čtvrtiny lidí, z toho čtyřikrát častěji ženy než muže“. Pokud jsem počítal správně, pak je každý pátý muž žena.

Většina článků mi ale poskytla do začátku boje s jarní únavou řadu cenných informací. Cituji (a nechávám si za to zaplatit): „Relaxací načerpáte nové síly.“ / „Překonat jarní únavu pomáhá i přátelství.“ / „Proti depresi pomáhá dobrá nálada.“ / „Polehávání před televizí pobyt na čerstvém vzduchu nenahradí.“ Jeden z článků doporučoval vyhnout se kouření, kofeinu a alkoholu a po práci zajít s kolegy na skleničku. Autorka textu tím musela myslet skleničku čaje z březového listí, případně vývaru z řešetláku na vyčištění střev. K jídlu je prý naopak vhodná vitaminová rozbuška v podobě zeleninového salátu, k němuž je podle čínské medicíny možné přikusovat fialky. Vhodné je taky nabourat zažitý stereotyp, hodně běhat na sluníčku a občas si někam odskočit od práce a dětí – třeba na slavnou lodní show do Monaka nebo na fotbal do Barcelony, Londýna či Manchesteru (cituji: „Zjistit, že fotbal není jen o tom rozbít co nejvíc výloh a poprat se, je vcelku užitečné.“) Nejšílenější ze všech článků pak doporučoval léčit jarní únavu pořádným jarním úklidem.

No a pokud by vám nezabralo nic z výše uvedeného, zkuste následovat paní, která má na jarní únavu zaručený recept: „Loni jsme s manželem podlehli přemlouvání dětí a koupili knírače.“

Jan Flaška
autor je investigativní žurnalista

(duben 2012)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu