Jak si získat publikum

Ahoj všichni!

Občas je i obyčejný člověk, jako jsem já nebo vy, donucen k tomu, aby vylezl na pódium, a je fajn, když se ve světle reflektorů chová pokud možno tak, aby nebyl ihned po vystoupení nucen změnit účes, identitu a pohlaví.

Naštěstí pro obyčejné lidi, jako jsem já nebo vy, existují osvědčené triky, jak si publikum získat. Používají je ti nejostřílenější pódioví matadoři a znáte je z pódia ve vaší sokolovně nebo z obecního kulturáku. Pojďme si je zopakovat!

Tak tedy: stojíte na pódiu. Je celkem jedno proč, ale dejme tomu, že máte uvést pár účinkujících.

Pro začátek své diváky přivítejte. Použijte třeba „Vážené dámy, vážení pánové“ (pokud jste Ladislav Špaček nebo Marek Eben), „Ahoj všichni!“ (chcete-li být neformální, ale i tak trochu skaut, katolík nebo učitel), „Zdar, kokůtci a smažky!“ (pokud chcete publiku ukázat, že to máte na háku a u řiti). Kdysi oblíbené „Čau lidi!“ dostalo v poslední době tak nepěknou pachuť, že bych ho radši vůbec nepoužíval.

Bedekry správného vystupování zdůrazňují, že je důležité hned na začátku publikum zaujmout, překvapit nebo šokovat. Jistěže byste mohli vrazit na pódium úplně nazí, jen v gumové masce Václava Klause ml. a s vyuzeným tolstolobikem přivázaným na každé chodidlo lidským střevem, ale – upřímně – jde o hodně laciný způsob, jak publikum zaujmout. Šokovat lidi funguje vždycky jenom chvíli. Navíc nechcete, aby si vás všichni pamatovali jako gumového Václava Klause ml. s tolstolobiky atd. Pódioví matadoři řeší problém se zájmem publika jinak – hned zkraje programu s ním navážou kontakt a snaží se ho tzv. „rozpumpovat“.

Matador (začíná pumpovat): „Tak co, jste připraveni na skvělou šou? Jdeme na to?“

Random pán ve třetí řadě (vlažně): „Jo.“

Někdo si odkašle, ozve se cinknutí zprávy v Messengeru. V zadní řadě komusi upadne zapalovač.

Matador (stále ještě pumpuje): „No tak snad ještě jednou! Jdeme na to?!“

Publikum (už hlasitěji): „Jo!“

Matador (pumpuje, co to dá): „JENŽE JÁ VÁS VŮBEC NESLYŠÍM, VY TU SNAD SPÍTE NEBO CO? TAK CO, PŘIPRAVENI?!“

Publikum (teď už se fakt snaží řvát): „JO!“

Matador (huláká, div si nevykloubí čelist): „JSTE PŘIPRAVENI?! TADY NENÍ SLYŠET!!!“

Publikum (řve jak kráva): „JO!!!“ Ozývá se už i pískání, dupání a lékařská doporučení („Nech si vyčistit uši, kreténe!“).

Právě teď nastal ten pravý čas uvést prvního vystupujícího. Bohužel, leckterý moderátor se nedokáže vzdát svých patnácti vteřin slávy a dál pumpuje publikum s afektovanou intonací člověka, jemuž někdo drtí varlata: „TADY ALE FAKT NENÍ NIC SLYŠET! JSTE PŘIPRAVENI?!?!!!“

V tuhle chvíli začíná být část diváků nervózní, protože se zdá, že namísto příjemného kulturního zážitku budou nuceni strávit zbytek večera zoufalým řvaním slova „jo“.

Pokud moderátor, zpitý vlastním úspěchem, nepřestane ani v tuhle chvíli vyřvávat z pódia své „TADY NENÍ NIC SLYŠET!“, hrozí, že někomu v hledišti naběhne žíla a vyleze na pódium a přesvědčí ho pěstí, aby uvažoval o změně povolání. Takže buďte opatrní.

Máte-li rozehřáto, může program začít. Trému už teď mít nemusíte a věřte mi, že když své vystoupení nebudete zbytečně natahovat, půjde to víceméně samospádem. Poslední úskalí vás čeká až v samém závěru – totiž jak se s publikem správně rozloučit.

Ale ani to není složité. Řekněte jim prostě „Díky, byli jste skvělí!“, a to přesto, že to nemusí být úplně pravda. Možná by bylo přesnější něco jako „Díky, byli jste... docela... docela to ušlo. Myslel/a jsem, že vás přijde víc a že budete trochu víc reagovat, ale co čekat od lidí, kteří nerozeznají Macbetha od spastického lachtana a nejspíš dostali vstupenky zadarmo od kamaráda, co musel zůstat doma se zvracejícím děckem.“ Možná by to bylo pravdivější, ale vaším úkolem je diváka vychovávat a motivovat a ne ho ponižovat. Je hezké ho příručkově namotivovat lží, že je skvělé publikum. Tříleté dítě přeci taky pochválíte, jak „nádherně maluje“, i když jen počmáralo leták, snědlo dvě voskovky a třetí má rozjedenou.

Přirozeně je možné, že publikum ve skutečnosti bylo skvělé, to jenom vy jste svým trapným, upoceným výstupem totálně zbodali večer všem vystupujícím, sobě i všem lidem v hledišti. Dokonce je to pravděpodobnější. Ale to nevadí, příště to určitě zvládnete, když se budete řídit mými radami.

Díky, byli jste skvělí!

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu