Jak se stát šťastným snadno a rychle

Co si budeme nalhávat, většina lidí je nešťastných. I vy jste nešťastní. Klidně si říkejte, že zrovna vy jste šťastní, a já nemám důvod vám nevěřit, ovšem – aniž bych chtěl jakkoli snižovat vaše štěstí – je to jen tím, že se jako neužitečné hnidy bezcílně rochníte v teplounkých výkalech vlastních ubohých životů, hluší a slepí vůči všem těm otřesným věcem kolem nás, jako jsou epidemie, války, ekologické probémy, hladomory a Zeman.

I tak ale všichni toužíme po štěstí. Existuje jedna staletími a miliony lidí prověřená cesta, jak dosáhnout štěstí. Dobře ji znají všichni, kteří se nějakou dobu věnovali východním duchovním naukám. To cestou jsou drogy, například kokain nebo pivo. Sice prý ještě nikomu opravdové štěstí nepřinesly, ale i tak už celé věky nezištně pomáhají lidstvu zapomenout, jaké to je být nešťastný, a občas se navíc starají i o to, abychom nevyhynuli. A když jich spotřebujete fakt hodně a nejste Keith Richards, tak brzo umřete a fikaně si tím zkrátíte zbytečné utrpení v tomto slzavém údolí.

Je to k neuvěření, ale existují lidé, kteří drogami opovrhují. Místo nich doporučují léčit neštěstí přátelstvím. Já je i docela chápu, přeci jen drogy dneska stojí spoustu peněz a druhý den se po nich člověk často probudí v tratolišti vlastních zvratků, případně v tratolišti cizích zvratků, a to se u přátelství stává spíš výjimečně.

Lidé, co místo drog doporučují přátelství, se sdružují kolem všelijakých pozitivních webů, které přetékají návody, jak se stát šťastným snadno a rychle a mají v logu kytičky, motýly a duhu. Tihle lidé mluví jazykem, který osciluje kdesi mezi poetismem, klingonštinou a strojovými překlady z Google Translate, a není proto úplně jednoduché jim porozumět. Rád bych vám svět těchhle zajímavých bytostí trochu přiblížil, a rozhodl jsem se proto přeložit vám návod na štěstí z jednoho supersluníčkového webu o osobním rozvoji. Díky tomu mu porozumí úplně každý, a ne jenom Jarda Dušek.

  1. „Definujte si, co znamená mít štěstí.“ Tak tady jde v podstatě o to, že radovat se můžete i z těch nejobyčejnějších maličkostí, například že slunce svítí, včely bzučí a náš prezident dnes odpoledne nevydal žádné prohlášení.
  2. „Jste hodni toho být šťastni.“ To znamená, že nejen vy, ale všichni mohou být štastni – studovani i nevzdělani, chytři i blbi, černi i bíli.
  3. „Pomáhejme ke štěstí ostatním a štěstí se k vám bude vracet.“ To znamená, že když třeba chcete, aby vám lidi lajkovali fotku toho, co jste měli k obědu a váš dakfejs, musíte na oplátku lajkovat jejich fotky oběda a dakfejs. Kdyby si všichni lidi vzájemně lajkovali všechno, co pošlou na Facebook, svět by mokval štěstím.
  4. „Štěstí je setkání příležitosti s připraveností.“ To asi ani není třeba překládat. Jen bych doplnil, že byste se měli hlavně připravit na to, že vy u toho setkání asi nebudete.
  5. „Naučte se rozeznávat šťastná znamení.“ Tohle pravidlo znamená naprosto cokoliv a je určené přesně pro ten typ lidí, kterým můžete říct „Chceš-li být šťastný, musíš se naučit rozlišovat skutečnost od reality!“ a oni se o to fakt začnou snažit.
  6. „Štěstí je jako sněhová koule.“ To je taková metafora, která znamená, že i malé štěstí na sebe postupně dokáže nabalit další a další štěstí, až se z něj stane obrovitánská šťastná lavina, která s sebou strhne všechno, co jí stojí v cestě, a pohřbí pod sebou vše živé.
  7. „Věřte, že právě vy máte štěstí. Pravda je totiž vždy to, čemu sami věříte.“ Tady se už díváme přímo do střev radostného žití: chcete-li být šťastní, musíte věřit, že navzdory všem důkazům o opaku máte pravdu a štěstí. Ostatní ať si – vašemu štěstí navzdory – klidně žijí své upachtěné životy kdesi v reálném světě.

No, těch pravidel bylo ve skutečnosti deset, ale sedmička mi přišla jako šťastné číslo a navíc si stejně nejsem schopný zapamatovat ani těch sedm. Proto jsem si místo nich vymyslel jedno jediné, ale zato opravdu funkční pravidlo celoživotní spokojenosti:

  1. „Poslouchejte hlas svého srdce a nechte se jím vést.“ Když vám třeba srdce pošeptá, že lidi, co hledají štěstí podle návodu, je potřeba umlátit krumpáčem, tak prostě jděte a udělejte to. Uvidíte, jak hned budete šťastnější. Já alespoň určitě.

Jan Flaška
autor je štěstím bez sebe

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu