Ideální muž z pohledu muže (podle Ydiota)

Jsem muž. Muži se ideální muž popisuje dost těžko. Neustále se totiž snaží popisovat sám sebe a lhát. Ale kontroloval jsem se a opravdu vám popsal muže ideálních vlastností. Žádný jiný muž by s takovým odstupem a nadhledem téma ideálního muže pojmout nedokázal. Byl jsem natolik nezávislý, že bych se v mnou popisovaném ideálu nalezl sotva z devadesáti procent.

Jako muž můžu muže snů popsat ze dvou pohledů.

Nejprve popíšu ideálního muže tak, jak si jako muž myslím, že si ho ženy představují. Pak popíšu muže, jakého ženy skutečně potřebují.

U obou dvou popisů jsem se snažil nepropadnout sarkasmu, abych zbytečně neprovokoval feministky či šovinisty. Musím uznat, že se mi to nepovedlo.

Pohled muže na ideálního muže z pohledu ženy

Smím-li apelovat na muže, pak bych je rád upozornil, že pokud si chtějí zachovat zbytky zdravého sebevědomí, neměli by navštěvovat stránky internetových seznamek. Studijně jsem navštívil rubriku Ona hledá jeho a zjistil, že patrně nejenže nejsem ideálním mužem, ale nejspíš nejsem mužem vůbec, a možná ani nejsem člověk.

Vyberu-li z vlastností, které by měl muž, hodný seznámení s většinou žen splňovat, pak jsou to nejčastěji tyto:

Měl by být sympatický. Je dobře, že ženy tuto vlastnost zdůrazňují. Ani já bych na jejich místě nechtěl nesympatického partnera. Já bych nechtěl ani nesympatického džungarského křečka, natož partnera. Představuji si, jak si takový nesympatický muž inzerát přečte a řekne si – aha, tak tahle chce sympatického, inu, já jsem bohužel nesympatický až běda, tak si musím nechat zajít chuť. Určitě to báječně funguje.

Měl by být hodný. Chápu to tak, že by jednak neměl být zlý, jednak by měl být hodný oné zájemkyně. Bohužel, slovo hodný je pro většinu mužů synonymem slova idiot. Jen kdyby tak každý idiot byl alespoň hodný – mnohá žena totiž žije s idiotem, který nejenže je zlý, ale ani není hodný oné ženy.

Měl by být sportovně a romanticky založený, vysoký, tmavovlasý a hnědooký. Z toho jsem dostal největší splín. Nabídka mužů těchto ideálních vlastností zdaleka nedosahuje poptávky a mohlo by se tedy zdát, že většina žen zůstane neuspokojena. Naštěstí muži, splňující výše uvedené požadavky, mají pro svou výjimečnost pochopení a nejeden z nich rád uspokojí svou přítomností i několik žen najednou, někdy v rychlém postupném sledu, někdy současně. Život je krátký, času není nazbyt a nešťastných žen je na světě pořád dost.

Měl by mít vyřešenou minulost a vědět, co od života chce. To je rozumný požadavek. Kupříkladu já ho splňuji beze zbytku. Mám vyřešenou minulost a vím, co do budoucnosti od života chci. Jediné, co mi zbývá vyřešit (neboť to jediné mi dělá veliké problémy), je přítomnost.

Měl by být finančně zajištěný, případně solventní. Vždy, když čtu tenhle požadavek, nejsem si jist, zda se tím žena brání tomu, aby se k ní nastěhoval vyžírka, jemuž bude kupovat pivo a ponožky, či zda tím chce naznačit, že sama peníze nemá a seznámení by pro ní bylo nejsnažší cestou, jak k nim přijít. V takovém případě bych dotyčným ženám poradil, aby do závorky uvedly i požadovaný minimální příjem hledaného muže – informace jako např. finančně zajištěný (min. 50 000 Kč/měs.) by jednoduše vyjasnila, na jak vysokém základě by bylo možno vztah vybudovat.

Měl by být sympatický, cílevědomý, atraktivní, ctižádostivý, sportovně založený, aktivní, spolehlivý, vyrovnaný, společenský, optimistický, úspěšný, vzdělaný a neměl by být sebestředný (vše jsem vybral z jediného inzerátu). Autorka zapomněla jen dodat, že kromě všech těchhle báječných vlastností by ještě měl při tom všem mít čas na pročítání stovek inzerátů na obskurní internetové seznamce, neboť navzdory svým vlastnostem a aktivitám ne a ne narazit na to správné děvče.

Měl by být upřímný. To je také velmi důležitá vlastnost. Muž, který si takový inzerát přečte, ví, že má před sebou ženu, které může na její otázku „Nemám v těchhle džínách velkej zadek?“ bez rozpaků odpovědět „Jo, máš v tom zadek jak pivovarskej valach“ a žena bude blahem bez sebe, jak upřímného má partnera.

Měl by být inteligentní. Většina mužů si samozřejmě zakládá na tom, že je inteligentní, takže i tento požadavek ztrácí v inzerátu selektivní smysl. Stejně dobře mohla autorka napsat, že by ráda muže dvounohého nebo živého.

No a především by měl mít autorku inzerátu rád. Tento požadavek se v inzerátech objevuje tak často, že mě až překvapuje, jak málo žen chce partnera, který by je rád neměl.

Závěrečná rady pro ženy, které si podávají seznamovací inzerát:

A mimochodem, já na nějaké seznamování přes inzerát nevěřím. Denně odepisuji na desítky z nich a nikdy z toho nic nebylo.


Minule jsem se zamyslel nad tím, jak si ženy asi představují ideálního muže (shrnutí pro ty, co článek nečetli: divně ) a teď navážu elaborátem na téma, jaký by měl takový ideální muž být ve skutečnosti. Shrnutí si udělejte sami. Nebo samy. A to ať už jste samy nebo jste ho už našly.

Ideální muž z pohledu muže

Znám několik žen, které nějaký čas žily se svým ideálním partnerem. Po určité době ho nenáviděly natolik, že se s ním musely rozejít. Ti muži většinou splňovali velké množství požadavků, které jsem vyjmenoval výše. Nesplňovali ale požadavky, které si dovolím vyjmenovat níže. Jsou to vlastnosti, které v inzerátech neobjevíte. Ženy je mnohdy považují za natolik samozřejmé, že se nestačí divit, když je muž nemá.

Vzhled

Ač je za ideál obecně považován muž vysoký, černovlasý, černooký a atletický, znám ženy, které tvrdí, že chlap, co z něj netrčí kosti, není chlap, znám ženy, které nesnesou, aby na mužském těle byly chlupy, znám ženy, které si považují především velkého nosu, pleši či vrásek kolem očí.

Vím, že ženy hledají v mužské náruči pocit bezpečí, takže potřebují velkou a silnou náruč. Jenže k čemu je taková náruč, když patří dokonalému ňoumovi?

Velikost muže nespočívá v jeho výšce. Vím o ženě, která mi to potvrdí. No vážně, ten její stošedesáticentimetrový chlap vůbec není malý. Strčil by do kapsy kdejakého habána. Je to tím, že člověka ostatní daleko více posuzují podle toho, jak se chová, než podle toho, jak vypadá. Když se malý člověk nechová jako trpaslík, bude vám připadat i fyzicky velký. Kurt Cobain měl 169 cm, Bob Dylan a Elijah Wood měří shodně 164 cm (oba jsou tedy stejně vysocí jako Napoleon) a Roman Polański, který si na nezájem žen nikdy nemohl stěžovat, jen 162 cm.

Ideální muž by měl dělat všechno proto, aby se líbil i ostatním ženám, ale zároveň by nikdy neměl dělat nic proto, aby té své zavdal jakoukoli příčinu k žárlivosti. Většina mužů volí přesně obrácený postup, neboť není tak pracný a nevyžaduje tolik sebekázně, vůle a času.

Četl jsem, že zásadní na mužském vzhledu je svůdný pohled. Žena to má jednoduché – stačí vyrazit do baru, upřeně se na svého vyvoleného dívat s pootevřenými rty a výsledek je zaručen (alespoň mi to takhle bylo vysvětlováno). Jak to dělají muži, nevím. Sám jsem cvičil svůdný pohled před zrcadlem tak dlouho, až se orosilo a mně se začalo chtít zvracet. Asi nemám na svůdné obličeje obličej. Pro takové z nás naštěstí platí pravidlo, že to, co nemáme, nějak okecáme. A vůbec, muž, který se neumí nic než jen svůdně tvářit, se stejně maximálně po dvaceti letech omrzí.

Vlastnosti

Ideální muž by měl být pozorný. Nemyslím tím pozorný v tom smyslu, že si všímá, že žena zase přibrala tři kila nebo že má dneska kruhy pod očima, ani v tom smyslu, že by jí obden aportoval pugét růží. Myslím tím, že by si měl všímat, jak se žena cítí a umět odhadnout, z jakého důvodu se tak cítí, a zároveň na její náladu patřičně reagovat. Tuhle dovednost považuji za základ jakéhokoli fungujícího vztahu, ale je pravda, že ani ženy, ani muži svým protějškům příliš neulehčují ji rozvíjet („Je ti něco?“ – „Ne, vůbec nic.“ – „Tak proč se tváříš, jako bych ti nějak ublížil(a)?“ – „Já se tak netvářím. A dej mi ksakru pokoj, mně je úplně fajn!“).

Muž by rozhodně neměl být domácí televizní typ. Měl by mít nějaký pěkný aktivní koníček, například starost o děti, domácnost nebo společné nakupování za jím vydělané peníze.

Na sex by měl mít chuť ve stejnou chvíli jako žena a pokud možno s ním neotravovat, když žena chuť nemá. Případné ztopoření by si měl schovat na chvíle, kdy se ženě bude chtít také (a kdy mu často schází). Samozřejmostí je topořit se výhradně v reakci na krásu své partnerky a ne někoho jiného.

Ideální muž by neměl být ženatý s nějakou jinou ženou. Někteří muži jsou zdánlivě ženatí se svou maminkou, ale to se jen tak chovají. V našem státě takový vztah není uzákoněn a nepočítá se s ním ani při registrovaném partnerství.

Měl by vydělávat přesně tolik peněz, aby se o ně nemusel moc starat. Když je někdo solventní a finančně zajištěný a veškerý svůj čas věnuje péči o peníze, nezbývá mu čas na péči o cokoli a kohokoli jiného.

Ideální muž by měl být schopen řešit problémy ve vztahu, ne je do něj vnášet, případně být hlavním problémem a vyčítat to ženě. Měl by být schopen přijmout názory a přání své partnerky a ne je jen poslouchat a považovat je přitom za lehké konverzační téma. Neměl by se jim ale ani podřizovat. Myslím, že by měl být dokonce schopen si případně vyslechnout, jaký je debil, a chvíli se nad tím i zamyslet, než partnerce opáčí, že je kráva.

Muž by měl dělat něco, za co by ho žena mohla bezmezně obdivovat, něco, v čem ostatním tzv. natrhne prdel, ovšem tato činnost by mu samozřejmě neměla zároveň zabírat žádný čas, protože ten je třeba věnovat své partnerce a jejím potřebám.

Je jistě spousta dalších krásných vlastností, jež by měl muž splňovat, ale už bych jen opakoval, co řekli jiní. Jen bych rád poznamenal, že ideálního muže není třeba hledat. Ideální muž, stejně jako ideální žena, neexistuje – i to už zmiňovalo tolik lidí, že mi je trapné to znovu opakovat, ač je opakování matka moudrosti. Pokud jste i navzdory tomu nějakého ideálního muže potkaly, pak se vám zdál ideálním jen proto, že jste s ním nebyly dost dlouho.

Na závěr bych chtěl všem ženám popřát, aby nenašly ideálního muže (už podle příslovce jde o muže smyšleného), ale aby narazily na toho pravého. Přeju si to zcela sobecky. Kdo má totiž pořád poslouchat ty vaše stížnosti?

(říjen 2005)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu