Holky vs. 2000 kuliček

Švédský hudebník Martin Moulin z kapely Wintergatan strávil šestnáct měsíců tím, že z překližky stavěl stroj, který hraje hudbu pomocí dvou tisíc padajících ocelových kuliček. Klikou poháněné monstrum dokončil v březnu roku 2016 a video s jeho skladbou má do dnešního dne přes 72 milionů zhlédnutí.

Není divu, je to vskutku dechberoucí pohled: stovky lesklých kovových kuliček jsou vynášeny dřevěným výtahem vysoko nad hlavu hudebníka. Tam jsou rozváděny hadičkami na jakési seřadiště, odkud jsou mechanickými prsty, ovládanými mohutným programovacím bubnem, znovu vypouštěny dolů. Po dopadu pak rozeznívají plíšky vibrafonu, bubínky, činel a struny baskytary, načež jsou znovu sváděny k mechanickému výtahu. Když jsme tohle úžasné video se ženou dokoukali, zůstala žena chvíli němá a pak řekla: „Zajímalo by mě, jestli má ten člověk holku.“

Myslím, že to je nejlepší ilustrace toho, jak vzdálené jsou světy mužů a žen. Žijeme zkrátka každý na jiné planetě, přestože se zdá, že ve fyzické rovině sdílíme tentýž prostor. Například společnou domácnost. Pro nás, muže, je domácnost hlavně televize, pivo a šlofíček. Pro ženy je to prostor, ve kterém lze donekonečna stěhovat nábytek a květináče.

Je dávno známé, že ženy a muži vnímají svět rozdílně. Když třeba žena na semaforu zastaví před nadupaným terénním vozidlem, ve kterém sedí vnadná blondýna, bude přemýšlet, jestli ta ženská za volantem je nová milenka toho zbohatlíka z vedlejší ulice nebo jestli si ta stará jenom odbarvila vlasy. Ale jestli je to nová milenka, co se stalo s tou starou? A proč se vlastně rozešli? A nevadilo by té nové, že řídí auto po té předchozí? No, to by jí asi vadilo, takže to musí být ta stará, jenom odbarvená. Ale vůbec jí to nesluší, vypadá v nich stará. A proč na mě troubí? Jo, ona už naskočila zelená! Ale ne! Oranžová, šup, a zase červená! Pardon, jen jsem se zamyslela!

Muž to má úplně jinak. Když muž na semaforu zastaví před nadupaným terénním vozidlem, ve kterém sedí vnadná blondýna, bude uvažovat o tom, jaké by to bylo, kdyby tomu teréňáku narostly obří robotí nohy a ono kráčelo nesmlouvavě a neohroženě vpřed, demolovalo ostatní auta a přitom střílelo kolem z kulometu. Snad vám to připadá přitažené za vlasy, příliš neuvěřitelné – takhle že funguje mužský mozek? No dobrá, nevylučuju, že když muž zastaví na semaforu před nadupaným terénním vozidlem, ve kterém sedí vnadná blondýna, myslí ve skutečnosti na něco úplně jiného: na televizi, pivo a šlofíček.

Mimochodem, Martin Moulin – ten, co postavil ten kuličkový hrací stroj – zjistil až po jeho dokončení, že ho udělal širší a vyšší, než jsou dveře od jeho dílny, takže ho nikdy nedostane ven. Díky čemuž jsem si jistý, že holku nemá. Kdyby ji totiž měl, tak by mu ten stroj změřila zkušeným pohledem stěhováka a rovnou mu přitom řekla, že něco takovýho dveřma v životě neprotáhne.

Jan Flaška / autor myslí na šlofíček

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu