Fejeton na samá žhavá témata

Možná jste si toho taky všimli – posledních pár týdnů je opravdu neskutečné, úděsné, otřesné vedro. Vedro tak úmorné, že kdyby někdo uříznul horní půlku mé hlavy, zjistil by, že se v koutku mé lebeční dutiny krčí něco, co vypadá jako scrvklý pečený křeček. V tomhle počasí mám do zítřka vymyslet, napsat a odevzdat fejeton a přitom už teď mi křeček mele z posledních sil. Stačí, když se snažím dodržovat pitný režim, a můj mozek z přemíry myšlení upadne do kómatu.

Zapínám počítač a protože netuším, o čem mám fejeton psát, hledám inspiraci na internetu. Jako první se na můj monitor samozřejmě nahrnou nelegální utečenci. Chvíli pročítám nejrůznější články a diskuse k tématu. Dovídám se, že jde o statisíce lidí, kterým hrozila v jejich zemích smrt, týrání, chudoba a nedostupnost nových modelů iPhonů, protože si to na rozdíl od nás neuměli doma správně zařídit, a tak opustili všechno, co měli, aby zaplavili Evropu, kde chtějí zotročit naše ženy a homosexuály.

Moc se v tom nevyznám, takže raději překlikávám na stránky o autech. Pro teplé letní dny tu doporučují výlet kabrioletem, jemuž prý žádná žena neodolá. To mohu potvrdit, tenhle typ auta zaujal i mou čtyřletou dceru. Když kolem nás jednou projel opálený, vyvoněný chlapík v parádně vytuněném kabrioletu, skákala a volala: „Jé, hele, ten pán má úplně stejný auto jako Krteček!“

Čtu dál. Řecko neustále jedná se svými věřiteli, neboť se čím dál tím víc topí v dluzích. Spousta lidí si myslí, že to je tím, že Řekové jsou líný národ, ostatně jako všechny jižanské národy. Já jsem ale – po zkušenostech s letošními vedry – zcela na straně Řeků. Jestli tam mají půl roku tak, jako tu máme my teď, tak nejsou líní. Jsou jen hrozně unavení a zpocení a je v zájmu celé Evropy jim poslat co nejvíce chlazených nápojů.

Kontroluji, zda má můj fejeton dostatečný počet znaků – je to dobré, ještě tak dva odstavečky a budu mít splněno.

Zatímco stále a marně hledám vhodné téma pro fejeton, dovídám se z internetu, že užití jména Václav Havel je zpoplatněno částkou 30 000 Kč bez DPH, čímž se náš bývalý prezident zařadil někam mezi Krtečka a Hello Kitty. Chci si to ověřit na webu www.vaclavhavel.com, jenže za prohlížení stránek mám zaplatit 80 Kč. – Nevím, nad čím a jestli vůbec někdy zvítězí pravda a láska, ale nad pravdou, láskou, lží i nenávistí už zvítězila neviditelná ruka trhu.

Kontroluji počet znaků a zjišťuji, že fejeton je hotový, což znamená, že se konečně můžu jít vykoupat – pokud ovšem křeček ještě nezapomněl, kudy se jde do koupelny a já během cesty neupadnu do kómatu.

Jan Flaška
autor vypotil fejeton

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu