Dopis Ježíškovi

Milý Ježíšku,

je Advent, tak ti zase po letech píšu.

Já mám Advent rád, lidi jsou si v tom svátečním čase nějak blíž. Třeba včera ve frontě v Tescu k sobě měli hodně blízko. Do toho čekání nám hodná paní z rozhlasu vyprávěla pohádku O veliké slevě; občas ji ale přerušili koledou, takže jsem ztratil nit a nedověděl se, jak to dopadlo. Všude byla spousta světel a barev a chutí a vůní ve slevě a vánoční atmosféra se přímo dala krájet motorovou pilou s plynulou regulací otáček v akci za 2 490 Kč.

Píšu ti, Ježíšku, abych tě trochu podpořil; vím, že toho máš moc. Lidi ti diktujou seznamy dárků, co jim máš přinést. Zkrátka spousta nesmyslných zakázek od idiotských zákazníků v nesplnitelném deadlinu – do Vánoc! Klasika. Aby se to účetně stihlo ještě tenhle rok.

Člověk si proto říká, co by si tak měl přát, aby ti nepřidělal moc práce. Zdravíčko a štěstíčko nemáš v popisu práce, přejou si ho všichni a kdyby to fungovalo, tak by všichni vypadali jako Aštar Šeran nebo jako všichni ti roztlemení lidé ve Strážné věži a v Probuďte se. A to nevypadají ani náhodou, což znamená, že zdraví ani štestí zkrátka přinést neumíš.

Taky mě napadlo přát si trvalý světový mír, ale ten se zase špatně balí.

Ani z  materiálních věcí mě nic nenapadá. Říkal jsem si, že bys mi mohl pod okno přistavit kontejner na všechny ty krámy, co jsem dostal k loňským a předloňským Vánocům, ale nakonec jsem si s nimi poradil sám – zabalil jsem je a letos se z nich budou radovat zase jiní lidé.

Možná kdybys mi přinesl nové vánoční ozdoby – loni jsme měli jen větev se slámovými hvězdičkami, ale letos už máme stromeček a já bych na něj chtěl skleněné ozdoby. Rád bych zažil Vánoce, co maj’ koule.

Ale ty si nakonec asi pořídím sám, ty už toho budeš mít i tak dost. A až tě přestane bavit shánět dárky, tak se prostě zastav, rozhlédni a nadechni. Vždyť je přeci Advent! V tomhle svátečním čase bys měl i ty spíš rozjímat a těšit se na svoje narození.

Tak zase za rok,

tvůj Honza

(prosinec 2010)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu