Do každé rodiny – docent!

Pokud hledáte práci a denně trávíte hodiny nad inzertními rubrikami, asi vás už unavují inzeráty typu „Hledáme atraktivní absolventku VŠ ekonomického směru s příjemným vystupováním na pozici personální asistentky. Požadujeme řid. průkaz sk. B, aktivní znalost angličtiny, němčiny, ruštiny, španělštiny nutná. Min. 5 let praxe programování v jazyce Perl podmínkou, pilotní průkaz na vrtulník a osvědčení o způsobilosti ovládat sklíčidlový soustruh výhodou.“ Po přečtení takového inzerátu vámi lomcuje vztek, protože programovat umíte jen v Pythonu a Lispu, takže na tuhle práci za 12 tisíc měsíčně prostě nedosáhnete.

I nároky na sekretářky se v moderní době zkrátka zvyšují. Dříve stačilo, aby sekretářka uměla uvařit turka; dneska musí umět turecky mluvit a pod pojmem „uvařit kafe“ se myslí „obsluhovat několikatunový automat na espresso, k jehož ovládání, které připomíná palubní desku nukleární ponorky, je nutný doktorát z kombinatoriky“.

Kde ale najednou vzít tolik doktorů? Naše ministerstvo školství naštěstí zná odpověď: vyrobíme je. První z kroků, které zvýší konkurenceschopnost naší drobotiny, už ministr Chládek vymyslel svou vlastní hlavou – ať každý prvňáček vyfasuje tablet! Pro mnohé učitele jsou tablety už dnes nedílnou součástí výuky; někteří se bez dvou tablet uklidňujících léků ani neodváží vstoupit do třídy.

Díky ministerským tabletům se děcka nebudou muset do školy pachtit s nákladem učebnic, které prohýbají jejich vyvíjející se zádíčka, a otevřou malým školáčkům bránu do nekonečného světa internetového hazardu, konspiračních teorií, propagandy, online her, pornografie a roztomilých videí s praštěnými koťátky. Ministerstvo chápe, že je třeba investovat nikoli do nespolehlivých a poruchových učitelů, ale do olbřímích hromad techniky, která se ostatně už teď tísní ve skladech spřátelených firem a těší se, jak z našich dětí vychová doktory, schopné ovládat i ty nejsložitější kávovary.

Učitel je překážka, robot je lepší

Jak známo, hlavním úkolem každého učitele je nebýt překážkou v přirozené touze dítěte po poznání. Vím z vlastní zkušenosti, jak moc učitelé – a dospělí obecně – překážejí dětem v jejich poznávání. Každé správné dítě, dokud nezačne být deformováno školní lavicí, je totiž lačné nových poznatků, například: Jak chutná hovínko? Plave mobil v kakau? Když se spláchne akvarijní rybička do záchoda, doplave až do moře? A křeček? Starší studenti řeší i složitější problémy, propojující matematiku, chemii, biologii, fyziku a tělesnou výchovu, např. kolik velkých panáků jahodové vodky je potřeba vypít, aby člověk při cestě z oslavy upadl do škarpy, aniž by to zaregistroval, a navíc nebyl schopen vstát až do rána? Díky tabletům je možné odpovědi na takové dotazy získat během několika vteřin. Já zkusil zadat do vyhledávače první z nich a musím přiznat, že mě vyděsilo, kolik lidí zná odpověď.

Z tohoto hlediska jsou pro naše děti tablety mnohem užitečnějšími společníky v honbě za titulem než rozumní, příčetní učitelé. Nakonec, když se dítěte zeptáte, zda by chtělo strávit víkend v uzavřené místnosti raději s učitelem nebo s tabletem, zjistíte, že i děti dávají zapravdu ministerstvu. Z pohledu dětí i ministerstva by tedy bylo nejlepší nahradit učitele roboty, například kuchyňskými mixéry nebo automatickými vysavači, neboť i těch má někdo někde plné sklady a potřeboval by se jich zbavit.

Tituly patří všem

Ministerstvo ovšem neomezuje právo na vysokoškolský titul na naše nejmladší. Mám řadu přátel středního věku, kteří jsou ministerstvem nuceni dojíždět přes celou republiku do ministerstvem zřizovaných škol, kde musejí psát tlusté eseje na témata jako „Problémy psychosociální optimalizace pěstování kytiček“, skládat zkoušky z historie teorie scénografie, chodit po chodbě, kouřit a nadávat – a to proto, aby po několika letech dojíždění získali nádherný, báječný vysokoškolský titul, který jim dovolí bez jakýchkoli změn vykonávat úplně stejně totéž, co dělali až doteď.

Myslím, že stojíme na prahu doby, která umožní získat vysokoškolský titul úplně každému bez rozdílu pohlaví, věku, vzdělání nebo toho, zda ho k něčemu potřebuje nebo chce. Rozkvět vzdělanosti našeho národa drží ministerstvo ve svých rukou. Stačí jen správně nastavit pravidla: například před koukáním na fotbal v hospodě vyžadovat od diváků diplom z matematické teorie her, povolit rodit pouze ženám, které mají doktorát z  přebalování a důchody podmiňovat docenturou z krmení holoubků v parku.

Máme tedy našlápnuto správnou cestou za doktoráty, docenturami a profesurami. Zbývá už jen dořešit detaily, například: co má učitel dělat, až si děti v tabletech vymlátí baterky, protože na nich celou přestávku zabíjely zombie mutanty? Jak znám totiž ministerstvo, zapomene k tabletům dodat nabíječky.

Jan Flaška
autor má vysokoškolský titul z donucení

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na Facebooku



Nahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu