Čokoládičková psychologie

Nemám moc dobrý odhad na lidi. Tedy ne že bych si zrovna pletl uprchlíky s kominíky, ale jakmile se třeba objeví v televizi někdo se zářivým úsměvem nebo s dostatečným počtem prstenů, jsem okamžitě ochoten mu dát hlas ve volbách nebo si od něj alespoň koupit libovolné množství zázračných hrnců. Přitom existuje celá řada testů, které dokáží nenápadně zjistit, co je člověk ve skutečnosti zač, jestli to s těmi hrnci myslí upřímně a tak. Jeden z těch testů, slavný „matlanicový test“, například spočívá v tom, že doktoři člověku mávají před očima matlanicemi a chtějí po něm, aby jim řekl, co mu to připomíná, a pak ho podle toho zavřou na správné psychiatrické oddělení, jako například na Oddělení draků, Oddělení Panenky Marie apod.

Matlanicový test vám sice umožní lépe poznat druhé lidi, ale má tu nevýhodu, že ty lidi musíte nejdřív dotáhnout k psychiatrovi, což zejména u rodinných příslušníků vede k nepříjemnostem a šarvátkám. Naštěstí jsem přišel na metodu, pomocí které snadno a nenápadně odhalíte, co je ten druhý zač, a funguje to i na děti. Stačí se jen pozorně dívat, jakou metodou vyloupává čokoládičky z adventního kalendáře. Pojďme si probrat alespoň základní typologii:

Zenový mistr: filozoficky zaměřený člověk, který vyprázdní všechna okénka hned prvního prosince, neboť ví, že člověk má žít současným okamžikem. Po zbytek adventu pak zenový mistr rozjímá nad koány typu „Jak zní tlesknutí jedné ruky?“ nebo „Jak chutná prázdné okénko adventního kalendáře?“

Matematik: přemýšlivý typ, co vylupuje okénka pozpátku od 24 k 1, aby věděl, kolik dní mu ještě zbývá do Štedrého dne.

Anarchista: nekonvenční povaha, která vyjídá kalendář napřeskáčku, občas sní více okének za den, jindy vynechá. Ačkoli jde o jeho soukromou záležitost, popuzuje svým přístupem celé své okolí. Mnoho lidí si myslí, že takovým lidem adventní kalendáře vůbec nepatří do ruky.

Ekolog: člověk, který myslí globálně. Při pohledu na text se složením čokolády konstatuje, že v adventním kalendáři je cukr, který je návykový, kakao, sesbírané dětskými otroky, a palmový tuk, kvůli němuž vymírají orangutani, a přitom smutně sleduje, jak si ostatní zacpávají uši, aby ho nemuseli poslouchat, a rychlostí sarančat mu vyzobávají čokoládičky.

Socialista: člověk s dobrým sociálním cítěním, zastávající názor, že člověk by se měl dělit s bližními. Nutí proto ostatní, aby se s ním rozdělili o své čokolády.

Politik: typ s dobrou šancí uspět ve společnosti. Svůj kalendář si schová na později a vyloupává ho někomu jinému. Většinou potajmu, někdy ale může svou krádež doplnit výmluvami, že si to jen půjčuje, že čokoláda je škodlivá, že jinde ve světě se to takhle dělá apod.

Spořínek: všechny čokoládičky si schovává až na Štědrý den, kdy se je chystá slavnostně spořádat pěkně najednou. Spořínek je nejsnazší obětí každého Politika; když na Štědrý den smutný Spořínek pláče v koutku nad prázdným kalendářem, sedí už Politik pod stromečkem a rozbaluje si Spořínkovy dárky.

Tolik tedy k základům čokoládičkové typologie. Slyšel jsem tedy, že údajně existují i lidé, kteří čokoládičky vyloupávají den po dni, ve správném pořadí, každý den jen jednu, ale mám důvodné podezření, že jde o fámu, neboť takoví bohatýři se vyskytují jedině v ruských bylinách a v amerických filmech. A možná ještě v teleshoppingu, protože ten pán s těmi zlatými prsteny, to přece musí být hrozně fajn člověk.

Jan Flaška
autor je šťastný a veselý

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu