Buďte šťastní jako otevřená lednička

Články v novinách a magazínech lze v podstatě rozdělit na dva typy: první z nich se týká vražd, katastrof, korupce, pandemií a důchodové reformy, druhá pak toho, jak žít pozitivně, zdravě a s úsměvem. Z druhého soudku byl i článek o smíchoterapii, na který jsem narazil v jednom časopise o zdraví. Nerad bych vás připravil o možnost prožít hezký a zábavný život, a tak se s vámi podělím o rady, které mi stať udělila.

Vnitřní úsměvoči nechte otevřené a představte si, že vám uvnitř hlavy září světlo. Posílejte vnitřní smích otevřenýma očima „ven ze sebe“. Osobně jsem to vyzkoušel a připadal jsem si přitom jako otevřená lednička, ve které se svítí. To mi připomnělo, že mám v ledničce alkohol s mnoha procenty pozitivních účinků, jímž jsem si následně navodil vnitřní úsměv.

Tvořivý humorpojmenujte sami pro sebe předměty, pracovní záležitosti a osoby kolem sebe veselými jmény. Zejména v práci vám to pomůže od přemíry stresu. Jsem učitel a musím přiznat, že při vymýšlení veselých jmen pro několik stovek studentů a kolegů jsem zažil přemíru stresu. Nakonec jsem rezignoval na svou fantazii a od té doby jsem prostě obklopen stovkami Budulínků, a to včetně ředitele a kávovaru.

Úsměv podle Buddhyzavřete oči, uvolněte svaly obličeje, koutky úst stáhněte k ušním lalůčkům. Pilováním tohoto úsměvu lze navodit trvalý pocit moudré radosti. Pilováním tohoto úsměvu jsem si navodil trvalou křeč, ale předpokládám, že cítit se jako žena po botoxu obličeje je při trvalé moudrosti normální. Přesto mám o účinnosti této metody trochu pochybnosti, neboť jediný, kdo se kdy v Čechách trvale moudře usmíval, byl Švejk.

Humorné fantaziepoužijte smích i v situacích, kdy jste dosud reagovali hněvem. Vymyslete něco humorného, např. proč to tak dlouho trvá (fronta, kolona aut, čekání na autobus). Tohle jsem zkoušel včera ve frontě v obchodě a vymyslel jsem něco tak humorného, že jsem se místo objednávky rozesmál a prodavačka na mě reagovala hněvem.

Směšné dovětkyk jakémukoli slovu si přidejte žertovný dovětek (např. chi chi, cha cha, cho cho). Když vás například odmítnou v práci, řekněte si namísto zloby: „Nepřijat, chi chi…“ Přiznám se, že tato rada byla už i na mě moc. Znechuceně jsem odložil časopis a za pomoci tvořivého humoru jsem dal autorce článku veselé jméno. Chi chi.

Jan Flaška
autor je Budulínek

(březen 2011)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu