Adrenalinový národ

My Češi milujeme adrenalin. Nedokážeme si odpustit onen pocit, kdy nám v krvi stoupá hladina tohohle hormonu vzrušení. Ne každý z nás má ale čas skákat na laně nebo metat kozelce s prknem přišroubovaným na nohy. Pro běžného českého člověka získat adrenalin neznamená sjet po zadku holou skálu, ale spíš hodit klíče do kanálu. Stačí mu to k tomu, aby mohl nadávat na blbý kanál, na blbé klíče a hlavně na blbý Čevak, který za všechno může. Nejjednodušší způsob, jak si do žil napumpovat adrenalin, totiž není skákat bungee jumping, ale pořádně se naštvat.

Mohl bych teď promluvit o tom, jak se dokážeme vyvztekat na politicích, úřednících, uprchlících, psících či kolemjdoucích na ulicích. Jenže to jsou jen takové špičičky ledovce, které ukazují, že adrenalin máme v genech. Nemůžeme za to. Jen se chováme jako narkoman, jemuž se nedostává drogy. Když nemáme moc na co nadávat, začne nám adrenalin chybět – a tak si něco – nebo někoho – prostě najdeme.

Abych nemluvil úplně teoreticky, uvedu příklad, který považuju za esenci chování českého člověka. Možná jste si toho všimli taky: když do kina nebo do divadla přijde malý český člověk, většinou si vybere místo někde v bezpečí. Sedne si někam dozadu, aby na něj nebylo moc vidět. Stačí ale zhasnout a náš člověk začne hlasitě nadávat lidem, co sedí před ním, že přes ně nevidí na jeviště. Vykřikovat, že nemůže přečíst titulky, protože tady zezadu na ně není vidět. Stěžuje si, že herci mluví moc potichu a není jim rozumět. Po takhle probrblaném představení se odebere domů a napíše na představení strhující recenzi. Tedy takovou, co to představení, herce i diváky pořádně strhá.

Jestli vás tohle moje zjednodušení, tohle šťouchnutí do nás Čecháčků zvedlo ze židle (ať už sedíte v jakékoli řadě), dosáhl jsem svého. Neměl jsem totiž v úmyslu nic jiného než vám pomoci k vaší denní dávce pravého českého adrenalinu.

(psáno pro Český rozhlas)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu