Krutý boj se stresem

(psáno pro časopis Sem Tam)

Stejně jako pisatelé v jiných časopisech, ani já nemám vůbec žádnou kvalifikaci pro to, abych vám radil ve složitých otázkách mezilidských vztahů, vybavování bytu a  zdravého životního stylu. Stejně jako pisatelům v jiných časopisech je mi to úplně jedno a ve své bohorovné zpupnosti se dnes zaměřím na problém, který se stal doslova zhoubou dnešní západní civilizace.

Ano, jde o STRES! Už samo slovo STRES ve vás vzbuzuje nelibé pocity!! Pocity, že něco nestíháte!!! ŽE NA VÁS NĚKDO KŘIČÍ!!!!

Slovo stres pochází z anglického stress, což znamená „stres“. To je ale úplně jedno. Chcete-li se stresem účinně bojovat, stačí dodržovat tzv. protistresové desatero, které si vytiskněte a zarámujte do zlatého rámečku:

1. Žijte aktivně. Já jsem si pro začátek vyndal baterky z dálkového ovládání od televize.

2. Naučte se hrát na nějaký hudební nástroj. Je dokázáno, že hra na hudební nástroj podporuje spolupráci mozkových hemisfér. Frustrace a stres z toho, že nejste ani po dvou měsících schopni zahrát na bastrombón Skákal pes přes oves vám zaručí, že sebedementnější příkaz svého šéfa přijmete s blahosklonným úsměvem a budete přitom oběma hemisférami myslet na rozšlapaný bastrombón.

3. Najděte si každý den chvilku pro sebe. V klidu se tak budete moci zamyslet nad tím, zda máte opravdu tolik času, abyste jím mohli sobecky mrhat.

4. Jezte zdravě. Vitamíny a minerály jsou úplně důležité pro nervovou i cévní soustavu. Když si dáte brokolici nadívanou koenzymem Q10 nebo ovesné klíčky s  hořčíkovou omáčkou, přijde vám vaše srdíčko poděkovat a mícha vám pošle blahopřejný dopis.

5. Lehněte si. Háthajóga tvrdí (cituji), že „lehneme-li si na zem jako mrtvola, odstraňuje to únavu a dává to odpočinout i mysli“. Domnívám se, že je důležité nepředstavovat si při tom, jakým způsobem si na zem lehá běžná mrtvola.

6. Dejte se na zenový buddhismus. Podle příručky Zenovým mistrem snadno a rychle jde jen o  to nic si z ničeho nedělat a ptát se na zenové koány, což jsou divné otázky, na které nejde odpovědět. Patří sem například věty „Jak zní tlesknutí jedné ruky?“, „Když strom spadne a nejsme u  toho, je slyšet nějaký zvuk?“, „Nedělá mi tahle sukně velký zadek?“ a „Kdy už tam budeme?“

7. Dělejte věci, které vás baví. Ale pozor, masturbovat a spát nemůžete kdekoli.

8. Meditujte půl hodiny denně. Meditace uvolní a pročistí vaši mysl. A abyste dodrželi tu půl hodinku, nastavte si na meditaci kuchyňského budíka.

9. Někteří lidé se s vámi snaží manipulovat, což neprospívá vaší psychice. Několikrát denně se proto v  duchu sami sebe zeptejte: Neslyším náhodou v hlavě cizí hlasy, které se mne ptají na sugestivní otázky?

10. Myslete pozitivně. Proboha, vypusťte už ten rozšlapaný bastrombón z hlavy!

Na závěr vám povím jeden krásný příběh, který vám pomůže odolávat stresu.
Tři muži společně dělají tutéž práci, když se náhodný kolemjdoucí každého z nich zeptá, co dělá. První odpoví: „Pracuji.“ Druhý odpoví: „Pokládám cihly.“ A ten třetí říká: „Stavím chrám.“
Tento nádherný příběh, který jsem ukradl z jedné protistresové knihy, nám říká, že je důležité nezaměřovat se na podružnosti. Teprve celkový, globální pohled nám dokáže odhalit ubohou trapnost našeho pinožení.

Pokud tedy pracujete například na finančním úřadě, neodpovídejte na otázku „Co děláte?“ ani „Pracuji“, ani „Jednám s lidmi“. Jediná správná protistresová odpověď je „Okrádám lidi o jejich peníze, aby se naši zkorumpovaní politici, které nenávidím, měli lépe.“
Tolik tedy mé rady, jak se poprat se stresem. Nezapomeňte, že pokud je nebudete dodržovat všechny, nikdy se stresu nezbavíte! NIKDY!!!

(duben 2010)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na Facebooku



Nahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu