Krteček for president

Ve víru házených vajec a akademických debat o tom, zda náš prezident mluví spíš jako kanál nebo spíš jako žumpa, spousta lidí nejspíš ani nezaregistrovala jednu zcela zásadní událost: totiž, že Miloš Zeman vystoupil v čínské televizi společně s Krtečkem. Dvojici našich českých hrdinů tak zhlédlo několik stovek miliónů Číňanů a většina z nich nejspíš ani nepoznala, který z těch dvou je český prezident, což je nakonec dobře, protože Krteček reprezentuje naši zemi mnohem lépe než Miloš Zeman, neboť nepije, nekouří, recykluje starší vozidla a pomáhá zvířátkům. Navíc toho na rozdíl od Miloše Zemana mnoho nenamluví; ostatně soudím, že i prezidentovi by občas prospělo omezit svou slovní zásobu na „haló“, „jéé“ a „jejda“.

Vystoupení českého prezidenta v čínské televizi mělo svůj důvod: výroba večerníčků s Krtečkem se totiž přesouvá z Čech do Číny, takže zatímco zahradníci celého světa se snaží krtků spíš zbavit, my budeme Krtky do Čech dovážet. Mě to ani nepřekvapuje – nakonec, od té doby, co jsem v německém obchodě kupoval anglicky pojmenovanou českou vlajku vyrobenou v Číně, mě nepřekvapí prakticky nic. Přesto mám obavy z toho, jak se teď hrdina mého dětství asi změní. Podle mě existují dvě základní možnosti:

  1. Číňané začnou chrlit laciného Krtečka s malou životností, jemuž při chůzi sem tam upadne nožička nebo očičko a jehož rýč se ulomí při prvním použití, protože bude vyrobený z levného smradlavého plastu, anebo
  2. si díky čínské dravosti a technologickému náskoku Krteček udrží konkurenční výhodu i při stávající ceně, neboť získá řadu nových skvělých vlastností a funkcí: například bude oproti konkurenci dvakrát roztomilejší, jedenapůlkrát veselejší a navíc bude mít i satelitní navigaci, NFC a HDMI.

Celkem jasno mám naopak v tom, jak se bude vyvíjet děj budoucího seriálu. Vzhledem k tomu, že má v některém z příštích dílů vystupovat i panda, bude to muset vypadat nějak takhle: Krteček společně s Pandou a Myškou provedou anexi technologicky zaostalého Hraboše, jehož noru propojí se svými (již dávno společnými) pelíšky. Zatímco upravují Hrabošovo obydlí podle svého, zastane se Hraboše Zajíček. Ten je proto uvržen do temné, vlhké jámy, kde trpí hladem a nemocemi. Následně zvířátka za společného zpěvu vybudují továrnu, v níž pod vedením Pandy vyrábějí od raného svítání do hluboké noci čokoládové zajíčky, které si oblíbí zvířátka až na sousedním palouce. Zajíček sám se v dalších dílech už neobjeví.

Myslím, že dovoz Krtečka z Číny je jen začátek. Jsem si jistý, že naše hitparády už brzy zaplaví laciné čínské kapely, k nerozeznání podobné od těch našich: od Patakultu a Olympionicu přes Mig 22 až třeba po Lidi Midi nebo Baba Tojs. A nevím, jestli by se levné asijské konkurence náhodou neměli bát i naši herci a spisovatelé.

A vůbec, proč bychom nemohli z Číny dovážet i svou politickou reprezentaci? Začít bychom mohli třeba hned prezidentem. Takový český prezident z Číny by díky technologickému náskoku uměl zvládat za stejné peníze mnohem více funkcí. Jistě, je tu riziko, že si z Číny pořídíme místo opravdického prezidenta jen jeho zručnou napodobeninu. Takový falešný prezident by byl nejspíš pěkný šmejd, který by nepracoval vždycky tak, jak bychom to od prezidenta očekávali, ale na to jsme v Čechách koneckonců zvyklí. Takže bychom na tom jedině vydělali – rozdíl by byl jen v tom, že náš nový čínský prezident by byl mnohem lacinější a za poradce by měl pandu.

Jan Flaška
autor se bojí čínských fejetonistů

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na Facebooku



Nahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu