Internacionální globálno

Brouzdal jsem internetem a najednou jsem ho zahlédl: artefakt svého mládí. Čínský radiokazeťák International, k dostání výhradně na asijských tržnicích. Podlouhlý přístroj na dvě kazety, který víc blikal, než hrál, s chutí žvýkal pásky v kazetách a vystřelovaly z něj knoflíky. V internetové aukci ho teď kdosi nabízel za nehoráznou cenu. Když jsem si ale uvědomil, že čínský přístroj zázračně přežil téměř 30 let, aniž by z něj odpadla jediná součástka, začala mi požadovaná částka připadat mnohem horáznější.

Radiomagnetofon International je pro mě metaforou devadesátek. Když se tenkrát, po mnoha desetiletích, otevřely dveře od našeho zatuchlého socialistického chlívku, uvědomili jsme si najednou, že jsme vlastně světoví. Všude začaly rašit firmy světového významu; každá trafika, penzion a veřejný záchodek byly najednou Global a International.

Někdy v těch letech dostala moje kamarádka, grafická designérka, zadání vytvořit logo pro jednu budějovickou firmu. Zákazník si přál, aby logo obsahovalo letadlo a globus. Pán je asi majitelem aerolinek nebo cestovní agentury, říkala si kamarádka – jenže šlo o truhláře. Letadlo podle něj mělo symbolizovat rychlost, s jakou vám stluče botník, a globus zase zdůraznit, že vám ten botník odveze i kus za Budějovice.

S pozůstatky tohohle devadesátkového internacionálního nadšení se můžeme díky firmám, které dosud nezkrachovaly, setkávat dodnes. Před naším domem například občas parkuje prorezlá avie s logem firmy „Global Invest International – drobné stavební práce“.

Rozjásané devadesátky jsou ovšem v nenávratnu a když se dneska rozhlédnete, je to samý „lokální farmář“, „náš řezník“ a „dobrý soused“. Člověk se úplně tetelí, jak se svět vrací z ciziny zase k němu domů – a je mu přitom vlastně docela jedno, že za většinou těchhle „dobrých věcí ze sousedství“ stojí gigantické nadnárodní firmy.

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na Facebooku



Nahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu