Myslíte to se mnou nejlépe

Jakmile onemocníte, celý svět najednou ví nejlíp, co byste měli dělat, a myslí to s vámi dobře. Vezměte si třeba takovou škytavku. Jakmile poprvé škytnete, začnou se kolem vás geometrickou řadou množit neškytající lidé, co ze sebe překotně a jeden přes druhého chrlí zaručené protiškytavkové rady, které se vzájemně vylučují. Patří sem instrukce typu „vypij půllitr vody hlavou dolů“, „zadržuj dech, dokud můžeš“, „dýchej co nejrychleji jako pes“ nebo „dej si frťana“.

Výše uvedené jsem zjistil díky tomu, že jsem si v posledních čtrnácti dnech užil tolik chřipky, kolik jsem si jen mohl přát; kašle a bolehlavu jsem měl dokonce na rozdávání. Válel jsem se spousty dní v posteli, střídaje přitom spánek s horečkou podle toho, na co jsem měl zrovna chuť. Ač jsem přicházel do styku s lidmi jen výjimečně, podařilo se mi nashromáždit celou řadu chřipkobijeckých receptů. Jedna paní by mi například naordinovala litr zázvorového čaje s medem denně, díky čemuž – jak jsem pochopil – bych prakticky neměl šanci dožít se vlastní smrti. Jiná zkušená žena by mě zase ráda strčila do horké vany s rozmarýnem a nutila mě u toho pít hektolitry šťávy z cibule. Jiná paní by mi ráda léčila bolavý krk tím, že by mi namazala na noc chodidla česnekem. Všichni muži bez výjimky mi radili dát si frťana.

Jako migrenik také často dostávám celé tuny parádních rad, co mám dělat se svou migrénou. Lidé, kteří migrénou nikdy netrpěli, mi kladou na srdce, že musím změnit své stravovací a popíjecí návyky. Tak zejména by měl můj jídelníček zamávat na rozloučenou mléku, mouce, cukru, aspartamu, éčkům, tropickému a všemu dalšímu ovoci, které zraje na slunci, slaným a kořeněným jídlům, věcem, které se tepelně upravují, kávě, kakau a jakémukoli alkoholu a to, co zbyde, bych měl jíst a pít pravidelně. Když jsem ze svého života vyloučil veškerá nebezpečenství, vyšlo mi, že budu muset sníst zhruba tři cihly denně, nepočítám-li trošku hlíny k svačině. Doporučení od spolumigreniků jsou naproti tomu poněkud fádní: týkají se vždy jen dávkování brufenu. Občas mám pocit, že skutečnou příčinou mé migrény jsou všechny tyhle rady.

Já vím. Já vás tu ironizuji a přitom to se mnou nikdo nemyslí lépe než vy. Upřímně a moc vám všem děkuji za vaše rady a na oplátku vám taky jednu udělím. Týká se škytavky. Až zase začnete škytat, vydechněte všechen vzduch a zacpěte si palci nosní dírky a ukazováky uši. Pak musíte vydržet nedýchat, dokud to jen jde. Funguje to zaručeně; když ne proti škytavce, tak pro pobavení společnosti. Já si jdu sníst svou pravidelnou cihlu a hned po ní si dám frťana.

Jan Flaška
autor je škytající migrenik

(duben 2012)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu