Jezte fialky, řešetlák
a jeďte do Monaka

Když jsem začal přemýšlet nad tématem dnešního fejetonu, probudil jsem se po dvou hodinách a uvědomil si, že přemýšlením ničeho nedosáhnu, neboť mě přepadla nepřekonatelná jarní únava. Ta, jak známo, patří do svaté trojice „podzimní splín – zimní spánek – jarní únava“ a je následována létem, které budiž (jako jediné) pochváleno.

Zjistil jsem, že jarní únava se u běžného fejetonisty projevuje zejména nechutí něco psát, nedostatkem nápadů, nutkáním krást těsně před uzávěrkou z internetu cizí texty, vydávat je pak za vlastní a inkasovat za to honorář. Což koneckonců není tak strašné, jiní stejným postupem získávají akademické tituly.

Pod záminkou rešerše jsem tedy v médiích zjistil řadu závažných jarních skutečností. Například jsem se dozvěděl, že jarní únava není uznatelným důvodem pracovní neschopnosti, což potvrdil berlínský soud v procesu s doktorem Leopoldem Mannheimem, který bohužel narazil na pacienta, jež se cítil nejen unaven, ale i poškozen tím, že za to nedostane peníze. Následně jsem se zaseknul u kalkulačky, neboť jsem se dozvěděl, že „jarní únava trápí tři čtvrtiny lidí, z toho čtyřikrát častěji ženy než muže“. Pokud jsem počítal správně, pak je každý pátý muž žena.

Většina článků mi ale poskytla do začátku boje s jarní únavou řadu cenných informací. Cituji (a nechávám si za to zaplatit): „Relaxací načerpáte nové síly.“ / „Překonat jarní únavu pomáhá i přátelství.“ / „Proti depresi pomáhá dobrá nálada.“ / „Polehávání před televizí pobyt na čerstvém vzduchu nenahradí.“ Jeden z článků doporučoval vyhnout se kouření, kofeinu a alkoholu a po práci zajít s kolegy na skleničku. Autorka textu tím musela myslet skleničku čaje z březového listí, případně vývaru z řešetláku na vyčištění střev. K jídlu je prý naopak vhodná vitaminová rozbuška v podobě zeleninového salátu, k němuž je podle čínské medicíny možné přikusovat fialky. Vhodné je taky nabourat zažitý stereotyp, hodně běhat na sluníčku a občas si někam odskočit od práce a dětí – třeba na slavnou lodní show do Monaka nebo na fotbal do Barcelony, Londýna či Manchesteru (cituji: „Zjistit, že fotbal není jen o tom rozbít co nejvíc výloh a poprat se, je vcelku užitečné.“) Nejšílenější ze všech článků pak doporučoval léčit jarní únavu pořádným jarním úklidem.

No a pokud by vám nezabralo nic z výše uvedeného, zkuste následovat paní, která má na jarní únavu zaručený recept: „Loni jsme s manželem podlehli přemlouvání dětí a koupili knírače.“

Jan Flaška
autor je investigativní žurnalista

(duben 2012)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu

Napište mail autorovi

Váš e-mail (nebude publikován):


Předmět:


Zpráva:

Napište do kolonky slovem číslo 19 (s diakritikou)

Odeslat