Fejeton na samá žhavá témata

Možná jste si toho taky všimli – posledních pár týdnů je opravdu neskutečné, úděsné, otřesné vedro. Vedro tak úmorné, že kdyby někdo uříznul horní půlku mé hlavy, zjistil by, že se v koutku mé lebeční dutiny krčí něco, co vypadá jako scrvklý pečený křeček. V tomhle počasí mám do zítřka vymyslet, napsat a odevzdat fejeton a přitom už teď mi křeček mele z posledních sil. Stačí, když se snažím dodržovat pitný režim, a můj mozek z přemíry myšlení upadne do kómatu.

Zapínám počítač a protože netuším, o čem mám fejeton psát, hledám inspiraci na internetu. Jako první se na můj monitor samozřejmě nahrnou nelegální utečenci. Chvíli pročítám nejrůznější články a diskuse k tématu. Dovídám se, že jde o statisíce lidí, kterým hrozila v jejich zemích smrt, týrání, chudoba a nedostupnost nových modelů iPhonů, protože si to na rozdíl od nás neuměli doma správně zařídit, a tak opustili všechno, co měli, aby zaplavili Evropu, kde chtějí zotročit naše ženy a homosexuály.

Moc se v tom nevyznám, takže raději překlikávám na stránky o autech. Pro teplé letní dny tu doporučují výlet kabrioletem, jemuž prý žádná žena neodolá. To mohu potvrdit, tenhle typ auta zaujal i mou čtyřletou dceru. Když kolem nás jednou projel opálený, vyvoněný chlapík v parádně vytuněném kabrioletu, skákala a volala: „Jé, hele, ten pán má úplně stejný auto jako Krteček!“

Čtu dál. Řecko neustále jedná se svými věřiteli, neboť se čím dál tím víc topí v dluzích. Spousta lidí si myslí, že to je tím, že Řekové jsou líný národ, ostatně jako všechny jižanské národy. Já jsem ale – po zkušenostech s letošními vedry – zcela na straně Řeků. Jestli tam mají půl roku tak, jako tu máme my teď, tak nejsou líní. Jsou jen hrozně unavení a zpocení a je v zájmu celé Evropy jim poslat co nejvíce chlazených nápojů.

Kontroluji, zda má můj fejeton dostatečný počet znaků – je to dobré, ještě tak dva odstavečky a budu mít splněno.

Zatímco stále a marně hledám vhodné téma pro fejeton, dovídám se z internetu, že užití jména Václav Havel je zpoplatněno částkou 30 000 Kč bez DPH, čímž se náš bývalý prezident zařadil někam mezi Krtečka a Hello Kitty. Chci si to ověřit na webu www.vaclavhavel.com, jenže za prohlížení stránek mám zaplatit 80 Kč. – Nevím, nad čím a jestli vůbec někdy zvítězí pravda a láska, ale nad pravdou, láskou, lží i nenávistí už zvítězila neviditelná ruka trhu.

Kontroluji počet znaků a zjišťuji, že fejeton je hotový, což znamená, že se konečně můžu jít vykoupat – pokud ovšem křeček ještě nezapomněl, kudy se jde do koupelny a já během cesty neupadnu do kómatu.

Jan Flaška
autor vypotil fejeton

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu

Napište mail autorovi

Váš e-mail (nebude publikován):


Předmět:


Zpráva:

Napište do kolonky slovem číslo 5 (s diakritikou)

Odeslat