Dobrý český domácí babiččin fejeton

Vždycky, když mám chuť na něco dobrého, domácího, českého nebo od babičky, zajdu do hypermarketu. Regály tu totiž přetékají samými Domácími, Pravými českými nebo alespoň Dobrými výrobky. Série Dobrý hostinec, Dobrá vláknina, Dobré ráno, Dobrá voda a jogurty Dobrá máma a Dobrý táta jsem dokonce začal sbírat. Určitě ze mě bude dobrý sběratel; už teď z toho mám dobrý pocit. Jíst to samozřejmě nebudu; když někdo pojmenuje prášek v pytlíku Dobrý hostinec, dělá si ze zákazníků dobrý den. A Dobrého tátu by snědl snad jedině dobrý kanibal. No dobrá.

Po všech těch dobrých věcech jsem si šel koupit omáčku. Protože jsem se nedokázal rozhodnout mezi „Pravou originální recepturou“ a „Vylepšenou recepturou, nyní ještě lepší“ (= více glutamanu), přešel jsem k vedlejšímu výrobku. „Méně cukru a tuku, více chuti“ chvástala se omáčka. Vím, že to znamená „Více aspartamu, acesulfamu K, želatiny a umělých aromat“, takže jsem si nakonec vybral omáčku, která se honosila přívlastkem Domácí, což znamená „vyrobená někde jinde než v Číně“. Šlo o omáčku na čínu.

Rozhodujícím objevem pro mne byly plné regály Babiččiných nudlí. Fascinovalo mě, kolik toho stihne taková stařenka vyválet. Investigativními reportérskými metodami a za pomoci nejmodernější kybernetické techniky (= na Googlu) jsem zjistil, že se oproti mým předpokladům Babiččiny nudle nevyrábí na zápraží venkovského domku, ale v jakési veliké budově v průmyslové čtvrti. Představoval jsem si, že budova skrývá obří babičku, která uvnitř sedí jako královna termitů a ze snovacích nudlových bradavek jí denně proudí tuny nudlí. Pravděpodobnější ale asi bude, že firma na výrobu Babiččiných nudlí zaměstnává celou řadu certifikovaných babiček, čímž už dnes uvádí do praxe kontroverzní důchodovou reformu.

Ano, Babiččiny nudle nám ukazují cestu, jak se vypořádat s narůstajícím množstvím seniorů. Odtrhněme je od obrazovek, vraťme jim jejich důstojnost a nažeňme je do manufaktur na různé originální dobré domácí české věci! Samozřejmě, že ne všichni by vyráběli poživatiny. Jsem si jist, že za pár let budou běžně k sehnání Originál babiččiny skateboardy nebo Pravý domácí dědečkův lubrikační gel. Jako dobrý sběratel se ale samozřejmě nejvíc těším na sérii produktů Dobrá tchyně s vylepšenou recepturou a Dobrý domácí prastrýc.

Jan Flaška
dobrý český autor

(květen 2011)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu