Chraňte svou poličku před UV zářením

Jaro je tady. Květiny voní, stromy kvetou, jako by neměly nic jiného na práci, ptáci zpívají jako vzteklí a my to všechno ignorujeme, neboť nás čeká Velký jarní úklid. Řev vysavače spolehlivě umlčí i toho nejhlučnějšího pěvce a vůni květin přebije Savo.

Velký jarní úklid je něco mezi rekonstrukcí bytu a odklízením následků útoku zmutovaných obřích šimpanzů. Protože mým cílem je radit lidstvu, aby se mělo lépe, dovolím si teď poradit i vám, jak na Velký jarní úklid.

 1. Četl jsem, že pokud chcete, aby pokoj vypadal na první pohled uklizeně, stačí v něm uklidit stůl. Tahle rada se mi skvěle osvědčila. Proto jsem ze svého pokoje odstranil stůl.
 2. Uvědomte si, že utíráním prachu víříte prach. Navíc je to strašná práce. Utírat prach znamená vzít do ruky všechno, co vám leží na polici. Přiznejte si, že většina z těch věcí vypadá lépe, když je zakrytá prachem. Předměty navíc časem získávají ochranný prachový kožíšek, který je chrání před ultrafialovým zářením a úklid jim tím pádem škodí. Možná tohle vysvětlení není pravdivé, rozhodně je ale méně namáhavé než utírání prachu.
 3. Luxování je činnost, při níž zbavíte koberec náušnic, těsnění, šroubků a vůbec všech drobných neviditelných věcí, které vám na něj kdysi upadly a vy je od té doby marně hledáte. Proto radši neluxujte vůbec.
 4. K jarnímu úklidu nepochybně patří vyhazování nepotřebných věcí. Věci rozdělte na tři přehledné hromádky:
  1. věci, které si chcete nechat (asi 2,7 %)
  2. věci, které vyhodíte (homeopatické množství, většinou dárky od přátel)
  3. věci, které vyhodíte někdy příště (cca 478 %)
 5. Nezapomeňte na kyberúklid. Jednak to zní odborně a jednak to nedá moc práce. Pro ženy: vyčistěte plochu svých Windows od veselých powerpointových prezentací s koťátky a veselými miminky, které vám poslaly kamarádky. Pro muže: vymažte z historie internetového prohlížeče ta kvanta pornostránek, která zpomalují váš počítač na úroveň kalového čerpadla.

Když se budete řídit mými radami, hned se budete doma cítit jako doma, konkrétně jako u mě doma. Mimochodem, právě jsem objevil vysavač! Byl přilepený ke koberci pod několika kilogramy prachu. Nejspíš z něj udělám budku pro ptáky.

Jan Flaška
autor není au-pair

(duben 2011)

Doporučte cizím lidem


Vnuťte to ostatním na FacebookuNahrajte si to do čtečky


Poslat si tenhle text do Kindlu